• rozwiń
  • WIG20 2322.15 -0.09%
  • WIG30 2667.61 -0.28%
  • WIG 60480.93 -0.08%
  • sWIG80 11962.80 +0.59%
  • mWIG40 4081.02 -0.67%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:47

Dostosuj

Ograniczenia dla emigrantów? Szwajcaria łagodzi politykę

Ograniczenia dla emigrantów? Szwajcaria łagodzi politykę
Foto: sxc.hu Foto: Wynik referendum w Szwajcarii może zaszkodzić relacjom Szwajcarii z UE

Szwajcaria planuje nałożyć mniej ograniczeń dla pracowników z Unii Europejskiej - poinformował w piątek rząd. Ma to na celu złagodzenie ostrego dyplomatycznego sprzeciwu, który został wywołany przez nowe przepisów dotyczące ograniczenia emigracji.

Szwajcarzy opowiedzieli się w lutowym referendum za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Ta decyzja odbiła się szerokim echem w Europie. Eksperci podkreślali, że polityka izolacji źle wróży szwajcarskiej gospodarce. Natomiast populistyczna prawica w krajach unijnych okrzyknęła referendum rozwiązaniem modelowym dla reszty Europy.

Prawica świętuje

Liberalno-prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), na wniosek której odbyło się głosowanie wyliczała przed referendum, że zatłoczone pociągi, zapchane drogi, rosnące czynsze i ceny działek, utrata cennych gruntów uprawnych, presja na (obniżanie) pensji, utrata tożsamości kulturowej" to koszty przyjmowania w kraju imigrantów i zezwalania na to, by pracowali w nim cudzoziemcy mieszkający w pobliżu szwajcarskich granic. SVP zarzuca też cudzoziemcom, że odbierają autochtonom pracę, choć bezrobocie w Szwajcarii wynosi zaledwie 3,5 proc.

Ustawa określi limit emigrantów tak jak zdecydowano w referendum, ale łagodniejsze przepisy obejmą obywateli Unii Europejskiej. Ma to zredukować ewentualne kroki odwetowe, które może zastosować Bruksela, ale przede wszystkim kraje sąsiednie jak Francja i Niemcy.

Praca bez kwalifikacji

Szwajcaria wprawdzie nie należy do Unii Europejskiej, ale jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) podpisała umowy z UE w sprawie swobodnego przepływu pracowników.

"W przeciwieństwie do obywateli państw trzecich, obywatele UE i EFTA nadal będą dopuszczani do naszego rynku pracy, nawet jeśli nie posiadają specjalistycznych kwalifikacji" - poinformował rząd w oświadczeniu, nie określając jednocześnie dokładnie jakie ograniczenia nakłada nowe prawo na obywateli UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane