• rozwiń

Ogłosisz upadłość, stracisz mieszkanie

Ogłosisz upadłość, stracisz mieszkanie
Foto: sxc.hu Foto: Dłużnicy stracą mieszkania

Pogrążeni w długach będą mogli złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek o upadłość będzie oznaczał jednak także licytację całego majątku, w tym domu czy mieszkania - przewiduje projekt zmiany przepisów, do którego dotarła "Gazeta Prawna".

O wprowadzeniu do polskiego prawa tzw. upadłości konsumenckiej mówi się od lat. Resort sprawiedliwości przygotował właśnie projekt zmian w prawie upadłościowym i naprawczym, zgodnie z którym osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej będzie mogła zwrócić się do sądu o ogłoszenie upadłości.

Ma być to możliwe jednak jedynie w wyjątkowych, nieprzewidzianych wcześniej sytuacjach (np. nagła utrata pracy, niemożność znalezienia nowej i pogrążenie się tym samym w rosnące zobowiązania np. wobec banków). A między kolejnymi ogłoszeniami upadłości tej samej osoby będzie musiało upłynąć co najmniej dziesięć lat.

Jakie kroki przewiduje ministerstwo w przypadku ogłoszenia upadłości? Jeśli to się stanie, cały pozostały majątek niewypłacalnego Polaka trafi na licytację, z której dochód posłuży na przynajmniej częściowe spłacenie długów. Będzie tak także z nieruchomościami, więc jeśli "upadły konsument" ma dom albo mieszkanie, to będzie się musiał liczyć z jego stratą. Pomysł rządu nie przewiduje przyznania w tym przypadku lokalu socjalnego, a jedynie rekompensatę w wysokości rocznego czynszu za wynajem mieszkania.

W najbliższych tygodniach projektem ma zająć się rząd.

pra

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane