• rozwiń

Oficjalne poparcie kandydatury Belki na szefa MFW

Oficjalne poparcie kandydatury Belki na szefa MFW

Resort finansów oficjalnie poprze kandydaturę Marka Belki na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nowego prezesa MFW możemy poznać już dziś.

- Dziś przedstawiciel Ministerstwa Finansów w Brukseli oficjalnie poprze kandydaturę Marka Belki na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział rzecznik resortu Jakub Lutyk.

Marek Belka to - obok Leszka Balcerowicza - drugi z Polaków, który ma szansę na fotel prezesa MFW. Szanse te jednak nie są zbyt wielkie. Zdaniem polskiego eurodeputowanego Dariusza Rosatiego, były minister finansów Francji, socjalista Dominique Strauss-Kahn, jest faworytem w walce o fotel szefa Funduszu. Rosati uważa, że ani Leszek Balcerowicz, ani Marek Belka, wymieniani wśród ewentualnych kandydatów na szefa MFW, nie mają takich szans jak Strauss-Kahn. Polski eurodeputowany zwracał uwagę, że kandydatura Strauss-Kahna, zgłoszona przez Sarkozy'ego, zyskała już wstępne poparcie Niemiec.

Sprawa kandydata na szefa MFW była jednym z tematów spotkania ministrów finansów krajów strefy euro w poniedziałek wieczorem w Brukseli. Wziął w nim udział prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który osobiście chciał promować swojego kandydata.

We wtorek rozmowy będą kontynuowane w szerszym gronie wszystkich ministrów finansów państw UE. Portugalskie przewodnictwo w UE poinformowało, że nie spodziewa się jednak, by już podczas tych spotkań został wyłoniony wspólny kandydat Europy.

Wybrany w 2004 roku dyrektor zarządzający MFW Rodrigo Rato, były minister finansów Hiszpanii, złożył niespodziewaną dymisję pod koniec czerwca "z powodów rodzinnych". Przestanie pełnić obowiązki w październiku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane