• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Oferta za 71 miliardów euro

Oferta za 71 miliardów euro
Foto: TVN24.pl Foto: Szykuje się gigantyczne przejęcie na rynku banków

Konsorcjum trzech banków na czele z Royal Bank of Scotland (RBS) przedstawiło szczegóły największej w świecie oferty bankowego przejęcia. Za operacje holenderskiego banku ABN Amro konsorcjum zaproponowało 71,1 mld euro, z czego ok. 79 proc. płatne w gotówce.

Oferta konsorcjum wycenia jedną akcję ABN Amro na 38,40 euro, płatne w gotówce, plus 0,844 w nowych akcjach RBS za każdą akcję ABN.

Sfinalizowane w poniedziałek propozycje RBS, belgijskiego Fortis i hiszpańskiego Santander, i przedstawione we wtorek przed otwarciem rynków, przebijają o 13,7 proc. wcześniej zaoferowaną przez brytyjski Barclays Bank sumę 66,6 mld euro, zaakceptowaną przez zarząd ABN Amro w kwietniu.

W ramach tej transakcji ABN ogłosił, iż sprzeda Bank of America (BoA), swój amerykański oddział LaSalle, za ok. 20 mld USD. Holenderski sąd na wniosek jednego z udziałowców orzekł jednak, iż transakcja powinna zostać wstrzymana, gdyż jest przeszkodą dla ewentualnych innych ofert na ABN Amro, korzystniejszych dla udziałowców.

Brytyjskie źródła sugerują, iż RBS chciałby zatrzymać LaSalle dla siebie.

BoA zagroził wystąpieniem z roszczeniami odszkodowawczymi w wysokości kilkuset milionów dolarów, jeżeli jego plany przejęcia LaSalle nie dojdą do skutku. RBS i BoA prowadziły w tej sprawie rozmowy, których szczegółów nie ujawniono.

RBS podkreśla, iż szkocko-belgijsko-hiszpańska oferta nie jest uzależniona od żadnych warunków finansowania, a kapitał zgromadzony dla jej przeprowadzenia ma pełne pokrycie.

Jeżeli udziałowcy zdecydują ją zaakceptować, to operacje ABN Amro zostaną podzielone. RBS przejąłby oddziały w Azji, Fortis - w Beneluksie, zaś Banco Santander - w Ameryce Łacińskiej.

RBS uważa, iż jego konsorcjum ma większe od Barclaysa doświadczenie w przejmowaniu dużych bankowych operacji i transakcję może przeprowadzić w krótszym czasie.

Wśród atutów oferty RBS wskazuje m.in. na to, iż nie pociągnie za sobą tak dużej redukcji zatrudnienia. W przypadku przejęcia ABN Amro przez Barclaysa zwolnienia objęłyby 11 tys. pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane