• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: NIK

OFE na celowniku NIK? SLD złożył wniosek o kontrolę

Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska Odtwórz: Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska
Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska "Źródło: tvn24"

SLD skierował do prezesa Najwyższej Izby Kontroli wniosek o zbadanie, co działo się z pieniędzmi kierowanymi do OFE w ostatnich 14 latach. Sojusz zapowiada także skierowanie w najbliższym czasie do Sejmu trzech projektów ustaw dotyczących systemu emerytalnego.

Jak poinformował w sobotę rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński, Sojusz skierował już wniosek do prezesa NIK, by Izba zbadała, co się działo z pieniędzmi kierowanymi do OFE przez ostatnie 14 lat.

- Chodzi o wszystkie przepływy finansowe, o wszystkie osoby publiczne, które zasiadały w zarządach i w radach nadzorczych. W co były inwestowane pieniądze - mówił na konferencji prasowej w Łodzi Joński.

Sojusz uderza w Buzka

Rzecznik podkreślił, że SLD chce, "aby poniosły odpowiedzialność osoby, które wtedy tłumaczyły i wmawiały wszystkim Polkom i Polakom, że to jest najlepszy system". - Mówię też i odnoszę się do byłego premiera Jerzego Buzka - zaznaczył.

Joński zapowiedział, że jeszcze przed świętami SLD chce złożyć w Sejmie trzy projekty ustaw dotyczących systemu emerytalnego. - Nie kończymy piątkowym głosowaniem debaty na temat OFE, a wręcz odwrotnie otwieramy debatę na temat reformy emerytalnej - zaznaczył.

Chodzi o wszystkie przepływy finansowe, o wszystkie osoby publiczne, które zasiadały w zarządach i w radach nadzorczych. W co były inwestowane pieniądze

Rzecznik prasowy SLD, Dariusz Joński

Jeden z projektów dotyczyć ma stażu pracy, który - zdaniem SLD - oprócz wieku powinien decydować o przejściu na emeryturę. W przypadku kobiet staż pracy ma wynosić 35 lat, a w przypadku mężczyzn - 40 lat. Zdaniem Jońskiego po wydłużeniu wieku emerytalnego do 67. roku życia, nie ma pracy dla ludzi powyżej 60. roku życia.

SLD chce także, by powstał publiczny OFE. Według rzecznika Sojuszu byłaby to publiczna instytucja wzorowana na Funduszu Rezerwy Demograficznej, która pozwoliłaby na inwestowanie odkładanych pieniędzy i uzyskanie zwrotu dużo większego, niż ze zwykłej lokaty bankowej.

"Ludzie już nie wytrzymują"

- Dzisiaj dając pieniądze do ZUS-u dokładnie wiemy, że ZUS nie może inwestować tych środków, a taki publiczny OFE mógłby inwestować i ten zwrot mógłby być dużo większy - ocenił Joński. SLD chce także podnieść najniższe emerytury o 200 zł. - Dzisiaj najniższa emerytura to ok. 831 zł. Postulujemy, aby te najniższe, ale tylko najniższe, podnieść o 200 zł dla każdego. Ludzie nie są dziś w stanie wytrzymać i zapłacić swoich rachunków - zaznaczył Joński.

Sejm przegłosował w piątek rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym, zakładające m.in. przejęcie i umorzenie papierów skarbowych w posiadaniu OFE oraz wprowadzające wybór między OFE a ZUS. Opozycja zapowiada zaskarżenie ustawy do TK.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane