• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

OFE kupują tanie akcje

OFE kupują tanie akcje
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 3110LUTOSTANSKI.avi

Fundusze emerytalne nie boją się bessy i kupują akcje. Liczą, że giełdowe indeksy znajdują się blisko dna i przez najbliższe kilka lat będzie już tylko lepiej. - OFE wydały na akcje już od 3 do 4 miliardów złotych - przyznał w TVN CNBC Biznes były prezes PTE Bankowy Krzysztof Lutostański. Dla Polaków martwiących się o swoje przyszłe emerytury to dobry znak.

Ostatnie spadki na giełdzie przyprawiają przyszłych emerytów o ból głowy. Komisja Nadzoru Finansowego wyliczyła, że tegoroczne inwestycje funduszy zakończyły się stratą ponad 30 miliardów złotych. Od szczytu giełdowej hossy w ubiegłym roku OFE straciły natomiast średnio prawie 25 procent. A to niechybnie odbije się na wysokości przyszłych emerytur, szczególnie osób starszych, które przejdą na emeryturę w najbliższych latach.

OFE się bronią

Według gościa TVN CNBC Biznes, byłego prezesa PTE Bankowy Krzysztofa Lutostańskiego, gromy, jakie posypały się na zarządzających funduszami są jednak nieuzasadnione. - Kiedy mówimy o stracie, to musimy sobie uzmysłowić, że to byłaby realna strata tylko wówczas, gdybyśmy te akcje sprzedali - tłumaczy.

Jak dodaje, w październiku fundusze kupowały akcje, a nie sprzedawały. - Sądząc po wynikach, to fundusze kupiły za 3 do 4 mld zł - tyle wydały na akcje. Zgodnie z zaleceniem Warrena Buffeta - jak się krew leje na ulicach, to trzeba kupować - podkreśla Lutostański.

Rząd chce pomóc

Dodatkowo, rząd rozpoczął pracę nad pomijaną od lat ustawą o bezpiecznych funduszach emerytalnych. W zamyśle ma ograniczyć inwestowanie pieniędzy tuż przed odejściem na emeryturę jedynie do papierów o zerowym lub minimalnym poziomie ryzyka.

- Trzeba dać trochę czasu na przygotowanie odpowiednich zmian, więc myślę, że w końcu 2009 roku, najpóźniej na początku 2010 te regulacje powinny wejść w życie - tłumaczy wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak.

To nadzieja dla przyszłych emerytów. Warto bowiem pamiętać że emerytura to oszczędności, które będą na nas pracować przez kilkanaście kolejnych lat.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane