• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Oettinger: priorytetem UE jest mniejsza zależność od dostaw energii

 Tusk: tańszy gaz oznacza większe bezpieczeństwo zakładu w Policach Odtwórz: Tusk: tańszy gaz oznacza większe bezpieczeństwo zakładu w Policach
Tusk: tańszy gaz oznacza większe bezpieczeństwo zakładu w Policach "Źródło: TVN24 BiS"

W czasie kryzysu między Rosją i Ukrainą kwestia zmniejszenia zależności od dostaw energii przesunęła się wyżej na unijnej liście priorytetów - powiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. W środę KE zaproponowała strategię wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE.

- W czasie kryzysu pomiędzy Federacją Rosyjską i Ukrainą kwestia energii i bezpieczeństwa dostaw energii jest na unijnej agendzie. Kwestia zależności od dostaw energii przesunęła się wyżej na agendzie i jest obawą wszystkich - powiedział Oettinger.

Największy importer

Dodał, że KE w swojej propozycji strategii bezpieczeństwa energetycznego proponuje krótko-, średnio- i długoterminowe środki jego zwiększenia. - Europa jest największym importerem energii z krajów trzecich: 88 proc. naszej ropy, 66 proc. naszego gazu i 42 proc. naszych paliw stałych jest importowane do UE z krajów trzecich - wymienił.

Zauważył, że od kilku lat UE stosuje politykę dywersyfikacji w sektorze gazu i sytuacja UE jest lepsza niż w czasie kryzysu gazowego w 2006 r. i 2009 r., kiedy zostały przerwane dostawy rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Choć największym dostawcą gazu do UE jest Gazprom, UE ma też gaz z Norwegii i Algierii oraz gaz LNG transportowany statkami do terminali w Europie - wskazał Oettinger.

Całkowicie zależni

- Jednak mamy zróżnicowaną sytuację w UE, mamy cztery kraje, które nie importują gazu z Gazpromu: Irlandię, Wielką Brytanię, Portugalię i Hiszpanię; 18 krajów importuje gaz z Rosji, ale nie tylko. Sześć krajów w UE importuje 100 proc. gazu z Gazpromu: Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Bułgaria i Słowacja - wymienił.

Zaznaczył, że KE w swoim pakiecie propozycji postawiła m.in. na efektywność energetyczną. - Teraz bardziej niż kiedykolwiek efektywność energetyczna i oszczędzanie energii muszą być naszą pierwszą odpowiedzią na zależność od importu energii - powiedział komisarz.

KE proponuje też w swojej strategii ukończenie wewnętrznego rynku energii, dywersyfikację dostaw energii, wzmocnienie mechanizmu reagowania kryzysowego i solidarności w UE, zwiększenie produkcji własnej energii oraz "poprawę koordynacji krajowych polityk energetycznych i mówienie jednym głosem w zewnętrznej polityce energetycznej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane