• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Oettinger: Jest postęp w sporze gazowym Rosji z Ukrainą

Rosja będzię negocjowała z Ukrainą ws. gazu dopiero po uregulowaniu przez nią długów Odtwórz: Rosja będzię negocjowała z Ukrainą ws. gazu dopiero po uregulowaniu przez nią długów
Rosja będzię negocjowała z Ukrainą ws. gazu dopiero po uregulowaniu przez nią długów "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger powiedział w poniedziałek w Berlinie, że w rozmowach o sporze gazowym Rosji z Ukrainą jest postęp, jednak nadal nie ma porozumienia.

Oettinger spotkał się tego dnia z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i wiceszefem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem. Następne spotkanie, z udziałem przedstawiciela Ukrainy, odbędzie się prawdopodobnie w przyszły poniedziałek w Berlinie. - W ostatnich dniach osiągnęliśmy postęp w wielu sprawach, ale jeszcze nie ma przełomu - powiedział komisarz.

Jest postęp

Jak wyjaśnił, za postęp można uznać zgodę co do ilości gazu dostarczonego przez Gazprom ukraińskiemu koncernowi Naftohaz w okresie od listopada do kwietnia włącznie. Obie strony porozumiały się także w sprawie ceny za gaz sprzedany zarówno w listopadzie i grudniu 2013, jak i w styczniu, lutym i marcu br. - 268 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

- Nie ma natomiast zgody co do ceny gazu za kwiecień, za bieżące majowe dostawy oraz za surowiec, który będzie dostarczany po 1 czerwca" - powiedział Oettinger. W najbliższych dniach mają odbyć się rozmowy ze stroną ukraińską.

Oettinger podkreślił, że celem KE jest zapewnienie dostaw gazu ziemnego zarówno do wszystkich krajów UE, jak i na Ukrainę. Zapowiedział, że Bruksela będzie - włączając między innymi Międzynarodowy Fundusz Walutowy - zabiegać o poprawę finansowej kondycji Ukrainy, aby mogła ona wywiązać się z płatniczych zobowiązań wobec Gazpromu.

Bez spłaty

Nowak podkreślił, że strona rosyjska w pełni realizuje umowy z Ukrainą i UE w sprawie dostaw gazu. Jak zauważył, Ukraina nie spłaciła długu i nie reguluje bieżących rachunków za gaz, a jej zaległości płatnicze stale rosną. Zaznaczył, że Gazprom dostarczy w czerwcu tylko tyle gazu, za ile strona ukraińska wcześniej zapłaci. Nowak nie wykluczył kontynuowania negocjacji. Wykluczył jednak utrzymanie ceny z pierwszego kwartału tego roku.

Z informacji podanych przez Nowaka wynika, że dług Ukrainy do 1 kwietnia wyniósł 2,237 mld dolarów. Rosja żąda od Ukrainy zapłacenia w sumie ponad 3,5 mld dolarów za dostarczony gaz, ale Kijów się temu sprzeciwia, argumentując, że z przyczyn politycznych Moskwa domaga się zawyżonych cen za ten surowiec.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane