• rozwiń

OECD: Polska gospodarka w fazie ekspansji

OECD: Polska gospodarka w fazie ekspansji
Foto: fotoportal.poznan.pl/ oecd.org Foto: Polska w fazie wzrostu

Według najnowszych badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska gospodarka znajduję się w fazie ekspansji. Jak podkreślają analitycy podobna tendencja widoczna jest w strefie euro. Natomiast największe gospodarki wschodzące notują osłabienie wzrostu.

Composite Leading Indicator (CLI) to wskaźnik, który ma z wyprzedzeniem pokazywać punkty zwrotne w aktywności danej gospodarki. Rosnący CLI o wartości powyżej 100 pkt oznacza ekspansję gospodarki, a spadające CLI powyżej poziomu 100 pkt oznacza spadek koniunktury. Jeśli wskaźnik spada i znajduje się poniżej 100 pkt, to oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI poniżej poziomu 100 pkt - ożywienie gospodarcze.

CLI dla Polski w marcu wyniósł 101 pkt, to wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,02 proc., a licząc rok do roku - o 1,39 proc. Wskaźnik CLI wskazuje, że osłabienie gospodarcze dotknęło już największe gospodarki wschodzące: Brazylię, Chiny oraz Indie.

W Niemczech oraz we Francji CLI wskazuję na stabilną dynamikę wzrostu. Natomiast w strefie euro oraz we Włoszech wskaźniki CLI w dalszym ciągu pokazują na pozytywną zmianę dynamiki. W wypadku Rosji, wskaźnik CLI wskazuje na wytrącanie dynamiki wzrostu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane