• rozwiń
  • WIG20 2214.36 +1.07%
  • WIG30 2550.54 +1.06%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Odwrócona hipoteka, czyli "olbrzymie zawirowania"?

Odwrócona hipoteka, czyli "olbrzymie zawirowania"?
Foto: Fakty TVN Foto: Odwrócona hipoteka, czyli co?

Odwrócona hipoteka - jak to działa i kiedy zacznie? Rząd szykuje projekt ustawy, która jest wyjątkowo skomplikowana. Ma jednak ułatwić życie. Mając mieszkanie możemy w nim mieszkać i na nim zarabiać. Jednak bank też ma w tym swój interes. Można zyskać, ale i stracić. O co chodzi?

Odwrócony kredyt hipoteczny wygląda w skrócie tak: to my mamy mieszkanie, a bank daje nam za nie pieniądze (miesięcznie lub jednorazowo). Kredyt jest zabezpieczony hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości - np. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.

"Jeden z najbardziej skomplikowanych produktów"

To jest jeden z najbardziej skomplikowanych produktów, jaki można sobie wyobrazić. Połączenie swego rodzaju systemu emerytalno-rentowego z zarządzaniem nieruchomościami. Na tym rynku w całym świecie mamy do czynienia z ogromnymi zawirowaniami.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Przeznaczony jest dla seniorów, ale też dla młodszych, którzy myślą o mieszkaniu, jako o inwestycji. Można bowiem przez lata nieruchomość wynajmować i jednocześnie dostawać pieniądze z banku. Właśnie z odwróconej hipoteki. Można też - i głównie o to chodzi - traktować odwróconą hipotekę jako dodatek do emerytury.

Banki po określonym czasie i wypłacie konkretnych pieniędzy mają przejąć nieruchomość. Póki co, pytają o szczegóły nowego prawa. - To jest jeden z najbardziej skomplikowanych produktów, jaki można sobie wyobrazić. Połączenie swego rodzaju systemu emerytalno-rentowego z zarządzaniem nieruchomościami. Na tym rynku w całym świecie mamy do czynienia z ogromnymi zawirowaniami - tłumaczy prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jak jest?

Już dziś na rynku oferowane jest coś w rodzaju kredytu - renta dożywotnia. Wszyscy chętni muszą jednak mieć świadomość, że bank zaoferuje za mieszkanie znacznie mniej, niż jest ono warte. Oddając mieszkanie o wartości 400 tys. zł kobieta w wieku 65 lat

może liczyć na comiesięczną rentę w wysokości od 500 do 700 zł. Mężczyzna w tym samym wieku od 700 do 1100 zł.

Wysokość kwoty to nie jedyny problem dzisiejszych rozwiązań. W przypadku rent dożywotnich bank staje się właścicielem nieruchomości z chwilą podpisania umowy.

Donald Tusk zwrócił się do ministra gospodarki o pomoc w przygotowaniu dodatkowych zapisów, które będą chroniły osoby starsze przed niewłaściwym wykorzystywaniem tego instrumentu.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak

W proponowanych przez rząd przepisach własność nieruchomości przechodzi na rzecz banku dopiero po śmierci właściciela. Spadkobiercy mogą zdecydować się na spłatę kredytu po zmarłym, zachowując prawo do nieruchomości. Jeżeli tak nie zdecydują, bank przejmuje własność nieruchomości, ale musi wypłacić spadkobiercom różnicę między wartością kredytu, jaka została do spłaty (z odsetkami i innymi należnościami), a wartością przejmowanej nieruchomości.

Jeszcze uzupełniają

Rząd miał się zająć odwróconą hipoteką wczoraj, ale uznał, że projekt ustawy wymaga dalszej analizy. Chodzi o zabezpieczenie interesów osób korzystających z tego rozwiązania - poinformował we wtorek wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Rada Ministrów zajmie się projektem za dwa tygodnie.

- Donald Tusk zwrócił się do ministra gospodarki o pomoc w przygotowaniu dodatkowych zapisów, które będą chroniły osoby starsze przed niewłaściwym wykorzystywaniem tego instrumentu - wyjaśnił też Kasprzak.

mn//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane