• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Odwołanie pociągów narusza konkurencję?

Odwołanie pociągów narusza konkurencję?
Foto: sxc.hu Foto: UOKiK rozezna się w plątaninie torów?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy PKP Polskie Linie Kolejowe nie złamały prawa, odwołując pociągi Przewozów Regionalnych z powodu długów - poinformowała prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W tej sprawie wszczęte zostało odpowiednie postępowanie.

Jak podkreśliła prezes, UOKiK wszczął postępowanie w sprawie sytuacji na kolei w związku z napływającymi skargami. - Nie postawiliśmy na tym etapie żadnych zarzutów - powiedziała.

- Urząd robi to, co zawsze: bada, czy może skutecznie zadziałać w interesie konsumentów. Kontrola (...) będzie obejmowała zarówno przepisy prawa antymonopolowego, prawa konsumenckiego. (...) Będziemy również badali istotny z naszego punktu widzenia wątek pomocy publicznej, bo nie można zapominać o tym, że kwestie rozliczeń między przewoźnikami dotyczą także pieniędzy publicznych - powiedziała prezes.

Zaznaczyła, że Urząd sprawdzi m.in., czy odłączenie możliwości korzystania z torów Przewozom Regionalnym przez PLK "nie jest działaniem dyskryminacyjnym". - Chcemy sprawdzić, czy inni przewoźnicy również nie są zadłużeni i w oparciu o jakie kryteria ta decyzja została podjęta - powiedziała. Jak wiadomo, poważne zadłużenie wobec PLK ma także Intercity, spółka należąca do tej samej co PLK Grypy PKP SA. Jej pociągi jak dotąd nie zostały zablokowane.

- Nie wykluczam również tego, że biorąc pod uwagę sytuację na tym rynku, który nie jest rynkiem w pełni konkurencyjnym, efektem naszych działań będą rekomendacje co do zmian systemowych - powiedziała prezes UOKiK.

We wtorek nie wyjechało na tory 48 międzywojewódzkich pociągów Przewozów Regionalnych, w środę 46. To konsekwencja braku porozumienia przewoźnika i zarządzającej infrastrukturą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie spłaty zadłużenia PR, przekraczającego 230 mln zł. Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski poinformował w czwartek, że tego dnia nie wyjedzie na tory 46 pociągów międzywojewódzkich przewoźnika.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane