• rozwiń
    • WIG20 2158.94 -0.47%
    • WIG30 2459.33 -0.39%
    • WIG 57502.14 -0.29%
    • sWIG80 11763.70 +0.51%
    • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Odrodzenie rynku pracy nabiera tempa"

Amerykański rynek pracy jest w końcu roku 2011 w nieco lepszym stanie niż 12 miesięcy wcześniej - pisze Associated Press. Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła od stycznia o 10 proc a wskaźnik bezrobocia wynoszący w listopadzie 8,6 proc., spadł do najniższego poziomu od prawie 3 lat.

Wzrasta produkcja przemysłowa, właściciele firm twierdzą, że podchodzą bardziej optymistycznie do zatrudniania nowych pracowników a stopień zaufania konsumentów wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia. Nawet przeżywający największe kłopoty rynek nieruchomości wygląda nieco lepiej. - Kończymy ten rok w dobrych nastrojach - powiedział Joel Naroff, prezes formy doradczej Naroff Economic Advisers.

Kończymy ten rok w dobrych nastrojach

Joel Naroff, prezes formy doradczej Naroff Economic Advisers

25 mln Amerykanów bez pracy

Jednak - jak zauważa AP - wciąż 25 mln Amerykanów pozostaje bez pracy lub nie może znaleźć pracy w pełnym wymiarze godzin.

Większość ekonomistów przewiduje, że w 2012 r. gospodarka umocni się a liczba miejsc pracy wzrośnie, wykluczają oni też kolejną recesję. Równocześnie jednak ostrzegają, że sytuacja może ulec zmianie jeśli kryzys w Europie pogłębi się lub konsumenci ograniczą zakupy.

W czwartek Departament Pracy poinformował, że w ostatnim tygodniu br. liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o 15 tys. do 381 tys. Jednak przeciętna liczba takich osób dla ubiegłych 4 tygodni spadła do 375 tys., czyli do najniższego poziomu od czerwca 2008 r.

Według przyjętych przez ekonomistów założeń, jeśli liczba wniosków o zasiłek stale spada poniżej poziomu 375 tys., jest to oznaka, że zatrudnianie nowych pracowników jest na tyle wysokie aby zmniejszyć wskaźnik bezrobocia.

"Odrodzenie rynku pracy nabiera tempa"

Odrodzenie rynku pracy nabiera tempa

Michael Gapen, ekonomista z Barclays Capital

Inna pozytywną wieścią jest informacja Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors), że liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w listopadzie przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 7,3 proc., czyli do najwyższego poziomu od półtora roku. Stowarzyszenie starało się, co prawda, pomniejszyć entuzjazm wskazując, że wzrosła także liczba umów, które nie doszły do skutku. Ale rynki finansowe zareagowały na obie informacje wzrostami.

- Odrodzenie rynku pracy nabiera tempa - powiedział Michael Gapen, ekonomista z Barclays Capital. Jest to istotne dla gospodarki, która stoi w obliczu kryzysu zadłużeniowego w Europie i jeszcze latem br. wielu analityków przewidywało, że nadchodzi druga recesja.

Tymczasem teraz są zgodni, że kolejna recesja jest mało prawdopodobna. W ciągu ostatnich 3 miesięcy gospodarka amerykańska rozwijała się w tempie 3 proc. lub większym, co powinno wpłynąć na polepszenie rocznego wyniku, po wzroście o 1,8 proc. w okresie lipiec-wrzesień i 0,9 proc. w pierwszej połowie roku.

ant\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane