• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56568.57 -0.57%
  • sWIG80 11448.98 +0.02%
  • mWIG40 3599.62 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

"Odrodzenie gospodarcze rozpocznie się w tym roku"

Pozytywne informacje na froncie walk ze światowym kryzysem gospodarczym. Zdaniem ministrów finansów i szefów banków centralnych państw Grupy Siedmiu (G7) gospodarka światowa powinna rozpocząć wychodzenie z recesji jeszcze w tym roku, chociaż utrzymają się jeszcze liczne zagrożenia.

W Waszyngtonie zakończyło się właśnie spotkanie G7. We wspólnym oświadczeniu podkreślono, że obecna recesja jest najgłębsza od wielu dziesięcioleci. Perspektywy gospodarcze są nadal nienajlepsze i nie można wykluczyć ponownego pogorszenia się sytuacji.

Są pewne podstawy do optymizmu, ale błędny byłby wniosek, że jesteśmy blisko wyjścia z ciemności, która ogarnęła światową gospodarkę jesienią ubiegłego roku

Stwierdzono jednak, że "ostatnie dane sugerują, że tempo spadku naszych gospodarek zwalnia i pojawiają się oznaki stabilizacji".

Są podstawy do optymizmu

- Są pewne podstawy do optymizmu, ale błędny byłby wniosek, że jesteśmy blisko wyjścia z ciemności, która ogarnęła światową gospodarkę jesienią ub. roku - powiedział po spotkaniu amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner.

Państwa elitarnego "klubu bogatych", czyli grupy G7, zapowiedzieli bliską współpracę w realizowaniu ustaleń niedawnego szczytu państw Grupy G20 w Londynie, a zwłaszcza uzdrowienia największych instytucji finansowych wsparciem kapitałowym. Za najważniejsze zadanie uznano nakłonienie banków do wznowienia normalnego udzielania kredytów. Bez stałego dopływu kredytów, tego niezbędnego "paliwa" gospodarki, nie można oczekiwać decydującego przezwyciężenia recesji - podkreślono. Obserwowana ma być też pilnie sytuacja na rynkach walutowych.

Grupa G7 (USA, Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy i Japonia) spotkała się w przeddzień co półrocznego posiedzenia MFW i Banku Światowego. Po spotkaniu G7 w Waszyngtonie jeszcze w piątek mają się rozpocząć obrady szerszego grona, czyli grupy G20, w której skład wchodzą niektóre tzw. wschodzące gospodarki, jak Chiny i Indie.

//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane