• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Odlot na glonie

Odlot na glonie
Foto: sxc.hu Foto: KLM stawia na ekologiczne paliwo

Lotnictwo uchodzące za jednego z największych trucicieli atmosfery czeka paliwowa rewolucja - pisze "Dziennik". Już za dwa lata samoloty linii lotniczych KLM jako pierwsze mają się wznieść na biopaliwie wyprodukowanym z morskich alg.

Badania pokazują, że algi, stosowane dotychczas w kosmetyce i azjatyckiej kuchni, są o wiele lepszym surowcem do produkcji biopaliw niż rzepak czy kukurydza. Dlatego linie lotnicze KLM zdecydowały, że część ich samolotów w ciągu dwóch lat zacznie latać na zielonym paliwie. Dostarczać je będzie firma AlgaeLink, która rozpoczęła budowę plantacji glonów pod hiszpańskim Cadiz.

- Nasz olej napędowy spełnia najostrzejsze światowe wymogi - zapewnia w rozmowie z "Dziennikiem" Jan Jaap Wiggers z AlgaeLink. A naukowcy potwierdzają: biopaliwo z glonów jest paliwem przyszłości, tanim i wydajnym w produkcji oraz przyjaznym środowisku.

Tanio i czysto

Algi są bardzo łatwe w hodowli. Do wzrostu potrzebują dwutlenku węgla, wody, słońca i substancji odżywczych, jak azotany i fosforany. Oprócz tego, że produkują paliwo, to podczas fotosyntezy absorbują jeszcze odpowiedzialny za efekt cieplarniany dwutlenek węgla. W efekcie spalania "morskiego” biopaliwa do atmosfery dostają się niewielkie ilości tego gazu.

Dodatkowym bodźcem do przerzucenia się na zielone paliwo - poza drożejącą ropą - są zaostrzane z roku na rok limity emisji C02.

"Morskie” biopaliwo ma jeszcze jedną zaletę. Pod plantacje glonów nie trzeba przeznaczać ziemi, na której można uprawiać zboża. A właśnie ciągłe powiększanie areału upraw kukurydzy czy soi na biopaliwa jest powodem drastycznych podwyżek cen żywności w ostatnich miesiącach. Lubiące słońce algi można hodować nawet na pustyni.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane