• rozwiń

Odlicz krew od podatku

Odlicz krew od podatku
Foto: TVN24 Foto: Brakuje leku na ciężką chorobę krwi

Fiskus przypomina o możliwości odliczenia w rocznym zeznaniu PIT wartości krwi oddanej przez honorowych dawców. Za każdy litr oddanej krwi można odliczyć 130 złotych - pisze "Gazeta Prawna"

Ministerstwo Finansów przypomniało, że od 2007 roku honorowi dawcy krwi mają prawo do odliczenia wartości przekazanej krwi. Odliczenia dokonuje się od uzyskanego dochodu (w przypadku podatników podatku rozliczanego na zasadach ogólnych) lub przychodu (w przypadku podatników podatku ryczałtowego). Odliczenie z tytułu darowizny krwi jest limitowane do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami i wpisane jest w ogólny limit przysługujący z tytułu darowizn, wynoszący 6 proc. dochodu podatnika.

Ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł. Resort przypomina, że darowiznę krwi należy dokumentować dowodem, z którego wynika wartość tej darowizny. W dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36. Do zeznania należy dołączyć załącznik PIT/O. Wykazuje się w nim wartość przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Podatnicy opodatkowujący swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym odliczenia dokonują w zeznaniu PIT-28 wraz z załącznikiem PIT/O składanym do 31 stycznia następnego roku.


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane