• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Odkręcony kurek Paulsona

Odkręcony kurek Paulsona
Foto: sxc.hu Foto: Kiedy banki podreperują bilans, budżet państwa będzie partycypować w ewentualnych zyskach

Ministerstwo skarbu USA zawarło umowy z dziewięcioma głównymi bankami, na podstawie których rząd zacznie w tym tygodniu wykupywać ich akcje o łącznej wartości 125 mld dolarów.

Ma to poprawić sytuację finansową banków i skłonić do wznowienia udzielania kredytów.

Jest to pierwszy etap realizacji planu zasilania banków funduszami rządowymi łącznej wartości 700 mld dolarów, uchwalonego przez Kongres 3 października tego roku.

Według pierwotnej koncepcji ministra skarbu Henry'ego Paulsona pieniądze te miały być najpierw przeznaczone na wykupienie od banków tzw. toksycznych aktywów, czyli papierów wartościowych opartych na długach hipotecznych, które drastycznie straciły na wartości wskutek krachu na rynku mieszkaniowym.

Zyski budżetu państwa

Ostatecznie jednak postanowiono - wzorem planu europejskiego - wydać najpierw 250 mld dolarów ze wspomnianej kwoty na zakup akcji w bankach.

Po wykupieniu akcji w dziewięciu największych bankach, jak Citigroup i JP Morgan, kosztem 125 mld dolarów, pozostałe 125 mld zostanie użyte na wykup akcji w bankach regionalnych.

Rząd liczy, że kiedy banki podreperują swój bilans, budżet państwa będzie partycypować w ewentualnych zyskach.

Akcja ma powstrzymać staczanie się gospodarki ku recesji. W poniedziałek giełdy na całym świecie dołowały. W USA giełda w Nowym Jorku zanotowała najpierw niewielki spadek, ale potem wskaźnik Dow Jones poszedł lekko w górę.

We wtorek zbiera się Zarząd Rezerwy Federalnej (Fed). Oczekuje się kolejnego obniżenia stopy procentowej w celu rozruszania gospodarki.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane