• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Oddajcie vodce "w"!

Oddajcie vodce "w"!
Foto: TVN24 Foto: Polscy producenci wódki konkurują z zagraniczną konkurencją i ze sobą

Przygotowana przez agencję Wieden+Kennedy kampania "Wyborowej" o spolszczeniu pisowni słowa "wódka" oraz kampania, którą dla brytyjskiej firmy Ocean Spirits, dystrybutora wódki "Soplica" na Wyspach, przygotowała londyńska agencja Westbury Communications, są do siebie łudząco podobne - pisze "Wprost".

Zamiast wielkiej międzynarodowej kampania polskiej wódki, może być afera - prognozuje tygodnik. Obie kampanie mają ten sam cel: zmianę pisowni angielskiego słowa vodka na „wodka" i przypomnienie o polskim pochodzeniu trunku. W kampanii "Soplicy" aktorzy chodzą po ulicach Londynu z transparentami „Oddajcie nam W" i „Polska, nie rosyjska", zmieniają też nazwę stacji metra Victoria Station na Wictoria Station.

W kampanii "Wyborowej" do używania litery „w” słowie vodka przekonuje członek Ruchu W – litery „v” wymawia jak „w”, a w czytanej przez niego gazecie wszystkie „v” są zastąpione „w”. Przekonując do polskiego pochodzenia wódki, twórcy kampanii "Soplicy" powołują się na dokument pochodzący z 1405 r. W reklamie "Wyborowej" również występuje manuskrypt, tyle że z 1534 r.

– Kampania "Wyborowej" na pierwszy rzut oka wygląda na kopię naszych pomysłów – uważa Filip Wójcikiewicz, dyrektor zarządzający Ocean Spirits. – Pierwsze oficjalne informacje o naszej kampanii pojawiły się w już maju tego roku, a kampania ruszyła pod koniec sierpnia – dodaje.

– Prace nad naszą kampanią rozpoczęły się w listopadzie 2006 r., a jej założenia oraz slogan zostały zaprezentowane na międzynarodowej konferencji branżowej w kwietniu tego roku – ripostuje Andrzej Szumowski, wiceprezes Wyborowa SA. – Pracujemy nad oceną prawną zaistniałej sytuacji – ostrzega.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane