• rozwiń

Odbierz wolny dzień za 1 listopada

Odbierz wolny dzień
 za 1 listopada
Foto: TVN24 Foto: Powinniśmy się ubiegać o dodatkowy wolny dzień, bo 1 listopada wypada w sobotę

Martwisz się, że 1 listopada przypada w sobotę i w ten sposób tracisz dzień wolny od pracy? Odłóż smutki na bok - za święta przypadające w soboty pracownicy powinni otrzymywać dodatkowy dzień wolny. Taki obowiązek mają wszyscy pracodawcy, niezależnie od tego ile osób zatrudniają - przypomina "Rzeczpospolita".

Prawo do dodatkowego dnia wolnego mają jednak tylko pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Wystarczy tylko część etatu - podaje gazeta. Pracownicy muszą ponadto wykonywać swoje obowiązki od poniedziałku do piątku.

Przywilej ten gwarantuje nam kodeks pracy. Ten stanowi, że każde święto, występujące w okresie rozliczeniowym przypadającym w innym dniu niż niedziela obniża czas pracy o osiem godzin.

Możesz poczekać nawet cztery miesiące

Pracownik nie powinien jednak liczyć na dłuższy weekend i domagać się od szefa by ten udzielił wolnego dnia bezpośrednio przed lub po święcie. Pracodawca ma na to czas do końca okresu rozliczeniowego, a więc nawet cztery miesiące.

Szef nie musi się też martwić, że praca w jego firmie będzie sparaliżowana. Żaden przepis nie obliguje go, by udzielił dnia wolnego wszystkim pracownikom w tym samym terminie.

CZYTAJ TEŻ - CZY ZROBISZ ZAKUPY 1 LISTOPADA?

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane