• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Od stycznia ruszają wybory nowej RPP

Od stycznia ruszają wybory nowej RPP
Foto: TVN24 Foto: RPP jest jednym w organów Narodowego Banku Polskiego

Na najbliższym posiedzeniu 6-8 stycznia Sejm wybierze dwóch, z trzech, nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Trzeciego, podobnie, jak kandydatów prezydenckich poznamy w lutym. Senat zaplanował wybór trzech członków RPP na sesji zaczynającej się 11 stycznia.

Kadencja dwóch członków Rady wybieranych przez Sejm upływa 9 stycznia 2010 roku, a trzeciego - 7 lutego 2010 roku. Natomiast kadencja trzech członków powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 roku, a trzech wskazanych przez prezydenta - 17 lutego.

Kandydaci sejmowi...

Potencjalni kandydaci do RPP

Sejm:
Elżbieta Chojna-Duch (PO-PSL)
Andrzej Bratkowski (PO-PSL)
Anna Zielińska-Głębocka (PO-PSL)
Krzysztof Jajuga (Lewica)
Andrzeja Kaźmierczak (PiS)

Senat:
Jerzy Hauser (PO)
Andrzej Rzońca (PO)
Jan Winiecki (PO)

Prezydent:
Zyta Gilowska
Adam Glapiński
Wojciech Roszkowski.

nowa rpp

Na najbliższym posiedzeniu Sejm wybierze dwóch spośród czterech zgłoszonych kandydatów do Rady. Platforma w porozumieniu z PSL zgłosiła na razie dwóch kandydatów - Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego. Klub Lewicy wybrał prof. Krzysztofa Jajugę, a PiS - prof. Andrzeja Kaźmierczaka.

PO wraz z PSL trzeciego kandydata zgłosi w styczniu. Będzie to najpewniej posłanka Platformy prof. Anna Zielińska-Głębocka.

Bratkowski to były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Chojna-Duch jest urzędującą wiceminister finansów, a Jajuga - kierownikiem katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Prof. Kaźmierczak jest m.in. ekspertem w Kancelarii Prezydenta.

...i senaccy

Kandydatami Senatu, zgłoszonymi przez PO, są: Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki.

Prof. Hausner był wicepremierem oraz ministrem pracy i gospodarki w rządzie Leszka Millera oraz Marka Belki. Firmował swoim nazwiskiem plan naprawy finansów publicznych, który w większości nie doczekał się realizacji. Rzońca jest doktorem nauk ekonomicznych, wiceprezesem zarządu i dyrektorem Działu Analitycznego w Forum Obywatelskiego Rozwoju, a Jan Winiecki profesorem ekonomii m.in. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz doradcą ekonomicznym w WestLB Polska.

Kogo wskaże prezydent?

Co do kandydatów prezydenckich, to mówi się, że będą to profesorowie: Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Wojciech Roszkowski.

Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes jako przewodniczący Rady oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane