• rozwiń

Od stycznia droższy prąd

Od stycznia droższy prąd
Foto: sxc.hu Foto: Ceny prądu pójdą w górę

Ceny prądu od nowego roku pójdą w górę. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaakceptował dziś nowe taryfy dla przedsiębiorstw sprzedających energię odbiorcom w gospodarstwach domowych, czyli dla Energi Obrót, Enei, PGE oraz Tauronu Sprzedaż. URE zatwierdził także taryfy dwóch z sześciu operatorów systemu dystrybucyjnego - Vattenfall i RWE.

W zatwierdzonych przez prezesa URE taryfach na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych średni wzrost cen wynosi 5,1 proc.

Wzrost skumulowany

Największą procentowo podwyżkę otrzymał Tauron Obrót – wzrost o 5,88 proc. (ok. 2 zł miesięcznie więcej), a nieco mniejszą Energa – wzrost o 5,18 proc. (1,74 zł/mc). W przypadku PGE jest to wzrost o 4,46 proc. (1,53 zł/mc), a w przypadku Enei - wzrost o 4,86 proc. (1,65 zł/mc). - Zatwierdzone podwyżki są na poziomie zbliżonym do poziomu inflacji - skomentowała rzecznik URE Agnieszka Głośniewska.

Na płaconą przez odbiorcę kwotę składa się m.in. koszt energii i opłata za dystrybucję. Podwyżka ceny końcowej będzie więc zależała od skali podwyżki obu tych opłat.

Do zatwierdzenia pozostają taryfy dwóch sprzedawców prądu oraz czterech dystrybutorów. Żeby nowe ceny zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2012 r., taryfy muszą zostać opublikowane najpóźniej w sobotę.

Co z gazem?

URE nie odniosło się natomiast do taryfy na gaz. Według wcześniejszych informacji, ceny te miały być zatwierdzone najpóźniej do jutra.

bgr,rs

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane