• rozwiń

Temat: OFE

Od soboty OFE po nowemu. Blajer wyjaśnia

Od soboty OFE po nowemu. Wyjaśnia Paweł Blajer Odtwórz: Od soboty OFE po nowemu. Wyjaśnia Paweł Blajer
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Paweł Blajer przedstawi najważniejsze zmiany w systemie emerytalnym | Video: Od soboty OFE po nowemu. Wyjaśnia Paweł Blajer

W sobotę wchodzi w życie ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania OFE. Ustawa przewiduje, że ubezpieczeni otrzymają prawo wyboru, czy chcą, by część ich składki była jak dotąd odprowadzana do OFE, czy też przekazywana na subkonto w ZUS. Ostatecznie całość emerytury będzie wypłacana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Szczegółowo o zmianach, w programie "Biznes dla Ludzi", mówił Paweł Blajer.

W sobotę 1 lutego wchodzą w życie zmiany dotyczące systemu emerytalnego. Nad ustawą pochyli się jeszcze Trybunał Konstytucyjny; uczyni to na wniosek  prezydenta. Pomimo kontrowersji, jakie wywołuje nowa ustawa, już wkrótce będziemy musieli podjąć decyzję dotyczące naszych składek emerytalnych.

Czas na decyzję

Ustawa przewiduje, że po 1 kwietnia każdy z ubezpieczonych będzie musiał podjąć decyzję, czy chce, aby jego przyszłe składki emerytalne trafiały tylko do ZUS, czy także do OFE.

Jeśli nie podejmie żadnej decyzji, pieniądze będą automatycznie trafiały na subkonto w ZUS. Swoją decyzję trzeba będzie przekazać do Zakładu na specjalnym formularzu do 31 lipca.

27. grudnia - prezydent Bronisław Komorowski podpisuje ustawę zmieniającą zasady funkcjonowania OFE
31. stycznia - prezydent kieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego
1. lutego - ustawa wchodzi w życie
1. kwietnia - 31 lipca - czas na podjęcie decyzji o dalszym przekazywaniu składki emerytalnej
1. kwietnia - 31 lipca 2016 r. - pierwsza możliwość zmiany decyzji

Terminarz zmian w OFE

Niższe składki do OFE

Osoby rozpoczynające pracę będą miały na dokonanie wyboru 4 miesiące. Od 2016 r. ubezpieczeni będą mogli raz na cztery lata, pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca, zmieniać decyzję. Środki na subkoncie w ZUS będą podlegały identycznym zasadom gromadzenia i podziału, jak w przypadku tych, które trafiają do OFE.
Osoby, które pozostaną w OFE, będą przekazywały do niego 2,92 proc. pensji brutto. Ponadto ustawa obniża o połowę opłaty pobierane przez OFE od składek (z 3,5 proc. do 1,75 proc.) oraz przez ZUS za ich przekazywanie (z 0,8 proc. do 0,4 proc.).
Środki na subkoncie w ZUS będą podlegały identycznym zasadom gromadzenia i podziału, jak w przypadku tych, które trafiają do OFE. Ponadto ustawa wprowadza tzw. suwak bezpieczeństwa, zgodnie z którym środki osób, które wybrały OFE, przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone do ZUS.

Ustawa zakazuje także inwestowania przez OFE w obligacje skarbowe oraz w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Oznacza to, że fundusze będą mogły inwestować w większym stopniu m.in. w akcje, obligacje samorządowe, drogowe oraz korporacyjne.

Przeniesienie aktywów

Zmiany w OFE i umorzenie części obligacyjnej funduszy doprowadzi do zmniejszenia wag Polski w międzynarodowych indeksach obligacji, co może skutkować wyprzedażą SPW (skarbowe papiery wartościowe) o wartości do około 8 mld zł

- Przeniesienie części obligacyjnej z OFE do ZUS doprowadzi także do zmniejszenia krajowego rynku obligacji skarbowych, a tym samym do zmniejszenia wag Polski w międzynarodowych indeksach obligacji - napisano w opublikowanym w piątek raporcie.

-Według naszych szacunków na koniec grudnia 2013 roku OFE posiadały w swoich portfelach ok. 73 mld zł obligacji, które wchodzą w skład indeksu Citi WGBI (World Government Bond Index). Po ich eliminacji wartość obligacji ujętych w indeksie zmniejszy się o ok. 20 proc., co według naszych szacunków przełoży się na spadek wagi Polski w indeksie WGBI z ok. 0,65 proc. do ok. 0,52 proc. To może doprowadzić do wyprzedaży do ok. 8 mld zł polskich obligacji przez inwestorów portfelowych - dodali analitycy.

Ich zdaniem, biorąc pod uwagę sporą sprzedaż obligacji przez inwestorów zagranicznych w ostatnich miesiącach, pewne dostosowanie do tych zmian mogło już mieć miejsce.
Przeniesienie części nieakcyjnych aktywów OFE do ZUS zaplanowane jest na 3 lutego br.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane