• rozwiń

Od poniedziałku strajkuje Lufthansa

Od poniedziałku strajkuje Lufthansa
Foto: Lufthansa Bildarchiw / Udo Kr Foto: Za strajkiem opowiedziało się 90 proc. głosujących

Strajk pilotów największych niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpocznie się w najbliższy poniedziałek - zapowiedział w środę związek zawodowy Cockpit. Decyzje o strajku podjęto w głosowaniu wśród członków związku.

Piloci będą strajkować od pólnocy z 21 na 22 lutego, pracę wznowią minutę po północy już w czwartek 25 lutego . Akcja obejmie również spółki-córki Lufthansy: linie Germanwings oraz Lufthansa Cargo.

Za strajkiem opowiedziało się w referendum ponad 93 procent członków stowarzyszenia Cockpit, który zrzesza około 4500 pilotów niemieckich linii.

Żądają oni m.in. gwarancji zatrudnienia, a także zaprzestania przez Lufthansę przenoszenia miejsc pracy do spółek, świadczących tańsze usługi. W zamian za takie gwarancie piloci byli gotowi zrezygnować z żądań płacowych.

Niemieckie media informują, że Lufthansę czeka najpoważniejszy spór pracowniczy w historii firmy, który może spowodować ogromne straty - do 10 milionów euro dziennie - oraz chaos na lotniskach.

Zarząd firmy określił strajk jako nieproporcjonalny do przedmiotu sporu i zapowiedział, że zrobi wszystko, by zminimalizować wpływ protestu na klientów.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane