• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Od północy strajk na Okęciu. "Bez zakłóceń"

Od północy strajk na Okęciu. "Bez zakłóceń"
Foto: TVN24 Foto: Strajk na warszawskim lotnisku

O północy rozpoczął się strajk pracowników obsługi naziemnej lotniska im. F. Chopina w Warszawie. PLL LOT zapewnia, że rejsy odbywają się normalnie.

Strajk, który ma potrwać bezterminowo, rozpoczęli pracownicy spółki LOT AMS, czyli bazy technicznej wydzielonej przed dwoma laty ze struktur PLL LOT. Protest polega na tym, że mechanicy nie będą przystępują do normalnych działań, czyli nie dokonują niezbędnych wpisów w dziennikach pokładowych, które umożliwiają samolotom startowanie z lotniska. Ma potrwać do odwołania. Pracownicy obsługi naziemnej domagają się podwyżek płac.

"Jak tylko podpiszemy porozumienie, strajk zakończymy"

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, o północy odstąpiliśmy od obsługi technicznej samolotów, które były w Warszawie - powiedział Skalski, którego związek skupia m.in. inżynierów, mechaników. Dodał, że "95 proc. stanu osobowego przystąpiło do strajku". - Pracują te osoby, które nie są zrzeszone w związkach. Dla przykładu ze zmiany, która obecnie jest w hangarze na 22 osoby, pracują tylko dwie - powiedział.

Pytany, kiedy może zakończyć się strajk, powiedział, że to zależy od zarządu firmy. - Jesteśmy gotowi na rozmowy, w każdej chwili możemy do nich zasiąść. Jak tylko podpiszemy porozumienie, strajk zakończymy - zaznaczył.

- W momencie, kiedy LOT AMS został wydzielony ze spółki PLL LOT, straciliśmy około 40 proc. pensji. Chcemy, aby zwrócono nam te pieniądze, to jest średnio ok. 2 tys. złotych - powiedział.

Wiceprezes LOT AMS Monika Malanowska w piątek w rozmowie stwierdziła, że spółka w obecnej sytuacji finansowej nie może zrealizować żądań płacowych.

Pasażerowie mogą przyjeżdżać bez obaw

Jak powiedział w poniedziałek rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski, strajk LOT AMS jak na razie nie wpływa na wykonywanie rejsów przez przewoźnika. Spółka przygotowała się na protest, poprzez wcześniejszy przegląd części samolotów. Poza tym ma umowy na obsługę samolotów nie tylko z LOT AMS, ale też z innymi firmami, które - jeśli zajdzie taka potrzeba - mogą LOT wesprzeć.

Również rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział w poniedziałek, że strajk w bazie technicznej LOT AMS nie wpływa na funkcjonowanie lotniska. Port działa bez problemów.

jk, nsz/tr,iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane