• rozwiń

Od dziś wyższe mandaty

Od dziś wyższe mandaty
Foto: TVN24 Foto: 2811POLICJANT.avi

Uwaga kierowcy! Dziś wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. Będą wyższe mandaty między innymi za przejazd na czerwonym świetle i brak świateł mijania. Zmiany, jak zapewnia policja, będą wyłącznie kosmetyczne i wielkiej rewolucji w przepisach nie będzie.

ZOBACZ PEŁNY TARYFIKATOR MANDATÓW

Pomysłowość niektórych kierowców nie zna granic i jeżeli dane wykroczenie nie znalazło wyrazu w tej książeczce, to wówczas o wysokości mandatu karnego będzie decydował jednoosobowo policjant

Marek Konkolewski, KGP

Co nowego przygotowali dla kierowców policjanci? - Istotna zmiana dotycząca kierowców samochodów. Kierujący, który będzie przejeżdżał przez skrzyżowanie podczas świecącego się sygnału czerwonego, zapłaci mandat karny w wysokości od 300 do 500 złotych. Do dnia dzisiejszego grozi za to mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, a więc ta dolna granica została mocno podwyższona - tłumaczy w piątek Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Nowy taryfikator przewiduje także zaostrzenie do 500 zł kar za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Sprecyzowano również zapisy dotyczące jazdy bez włączonych świateł mijania. Za ich brak w nocy - tak jak obecnie trzeba płacić 200 zł, za jazdę bez świateł w dzień - 100 zł. Zaostrzona została też kara za jazdę bez świateł w tunelu - wcześniej wynosiła 100, a od soboty wzrosła do 200 zł.

Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym w sytuacji niezachowania wymaganego odstępu - pięciu metrów - w czasie zatrzymania auta w tunelu (np. z powodu korków czy przejazdu kolumny uprzywilejowanej) grozić będzie do 100 zł mandatu.

"Pan Tadeusz" to nie jest

Taryfikator obniża za to kary za przechodzenie przez jezdnię przy czerwonym świetle. Pieszy zapłaci mandat karny w wysokości 100 zł, zamiast wcześniejszych 250 zł.

Nowy taryfikator mandatów nie zawiera jednak opisu wszystkich wykroczeń w ruchu drogowym. - Wtedy ta książka byłaby grubsza niż "Pan Tadeusz". Pomysłowość niektórych kierowców nie zna granic i jeżeli dane wykroczenie nie znalazło wyrazu w tej książeczce, to wówczas o wysokości mandatu karnego będzie decydował policjant - zaznacza Konkolewski.

Najważniejsze zmiany:

Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle:
Było: 20-500 zł Będzie: 300-500 zł

Jazda bez świateł w tunelu:
Było:100 zł Będzie: 200 zł

Przechodzenie przez jezdnię przy czerwonym świetle:
Było: 250 zł Będzie: 100 zł

Parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych:
Było: 100 zł Będzie: 500 zł

nowy taryfikator

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane