• rozwiń
  • WIG20 2339.22 -0.21%
  • WIG30 2676.53 -0.17%
  • WIG 60983.53 +0.13%
  • sWIG80 11970.05 +0.35%
  • mWIG40 4055.08 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:10

Dostosuj

Od dziś nowe przepisy dotyczące płynów w bagażu podręcznym

Od dziś nowe przepisy dotyczące płynów w bagażu podręcznym Odtwórz: Od dziś nowe przepisy dotyczące płynów w bagażu podręcznym
Foto: tvn24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Co wolno mieć w bagażu? | Video: Od dziś nowe przepisy dotyczące płynów w bagażu podręcznym

Od dziś pasażerowie samolotów mogą zabierać na pokład w bagażu podręcznym niezbędne w czasie podróży lekarstwa i środki medyczne w ilościach przekraczających 100 ml. Zmiany w przepisach zainicjowała Komisja Europejska.

Do tej pory wnoszenie na pokład jakichkolwiek płynów w pojemnikach powyżej 100 ml było zakazane.

- Od piątku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych Unii Europejskiej. Pasażerowie będą mogli zabrać w bagażu podręcznym niezbędne na czas podróży lekarstwa, pokarm i odżywki dla dzieci w ilościach przekraczających 100 ml, pod warunkiem jednak, że zostaną one wcześniej skontrolowane na lotnisku - mówi rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie Przemysław Przybylski.

Komisja Europejska w rozporządzeniu z marca 2013 r. zobowiązała zarządzających portami lotniczymi do przeprowadzania takich kontroli. Dla lotnisk oznacza to konieczność zakupu i zainstalowania specjalistycznych urządzeń zdolnych do wykrywania płynnych materiałów wybuchowych.

Zakupy w torebkach

Dozwolony również jest przewóz płynów, aerozoli i żeli zakupionych w porcie lotniczym lub na pokładzie samolotu pod warunkiem umieszczenia ich w zamkniętych i przezroczystych torbach, tzw. STEBs. Warunkiem koniecznym jest posiadanie paragonu potwierdzającego zakup.

Zakaz wnoszenie płynów w pojemnikach o pojemności powyżej 100 ml został wprowadzony w 2006 roku po wykryciu przeprowadzenia zamachu terrorystycznego za pomocą bomby skonstruowanej dzięki materiałom przemyconym na pokład samolotów w butelkach po napojach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane