• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

OC w PZU bez zmian

OC w PZU bez zmian
Foto: TVN24 Foto: Ubezpieczyciele wezmą na siebie ciężar leczenia ofiar wypadków

- PZU nie zmienia taryf. Wynika to z biznesowej analizy. Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe warianty, a także to, jak może zachować się rynek. Uznaliśmy, że najlepszym wariantem jest niepodnoszenie stawek OC - powiedziała prezes PZU Agata Rowińska.

Rowińska podkreśliła, że obecne decyzje PZU dotyczą sytuacji, w której ryczałt dla Narodowego Funduszu Zdrowia wynosi 12 proc. składki OC.
- Jeśli zmienią się warunki przeanalizujemy sytuację, natomiast obecnie nie widzimy konieczności podwyższania stawek - zaznaczyła prezes PZU.

Rynek czekał na decyzję lidera
PZU ma ok. połowy polskiego rynku ubezpieczeń komunikacyjnych i z tego powodu cenowe decyzje PZU są brane pod uwagę przez inne firmy przy określaniu taryf ubezpieczeń komunikacyjnych. W Polsce ubezpieczenia komunikacyjne są rentowne dla PZU i kilku innych ubezpieczycieli.

Poprzedni prezes PZU Jaromir Netzel pytany o decyzję PZU w sprawie tzw. "podatku Religi" odpowiadał, że firma poda swoją decyzję dopiero 1 października i zachowa się jak "narodowy ubezpieczyciel".

Większość ubezpieczyciele ostrzegała, że wejście w życie "podatku Religi" będzie oznaczało konieczność podwyższenia stawek komunikacyjnego OC nawet do 18 proc.

W ankiecie rozesłanej kilkanaście dni temu przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU), ubezpieczyciele odpowiadali anonimowo, że - w większości (spośród odpowiadających) - zamierzają podnieść stawki OC. Sprawę tej ankiety bada od czwartku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z pismem z PZU sugerującym, że taka wymiana informacji o cenach może mieć charakter zmowy cenowej. PIU zajęło natomiast stanowisko, że do zmowy nie doszło, skoro ankieta miała charakter anonimowy i na jej podstawie miał powstać raport o charakterze ogólnym, a nie informacji o decyzjach poszczególnych firm.

Kontrowersyjny przepis
Od poniedziałku za leczenie ofiar wypadków drogowych płacą ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego OC. To konsekwencja tegorocznej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Ubezpieczyciele muszą wpłacać na rzecz NFZ ryczałt wynoszący 12 proc. składki z komunikacyjnego OC. W następnych latach wysokość ryczałtu może się zmienić.

Kiedy resort zdrowia rozpoczynał prace nad projektem zmian w prawie, uznał, że ubezpieczyciele powinni finansować leczenie ofiar wypadków. Zdaniem resortu, przypis składki wynikający z ubezpieczeń komunikacyjnych jest większy niż wypłaty odszkodowań, a to znaczy, że ubezpieczenia te przynoszą zyski. Ubezpieczyciele natomiast wskazywali, że z zebranej składki muszą finansować odszkodowania i świadczenia nie tylko w roku zebrania składki, lecz często - przez wiele lat po wypadku.

Nowelizacja została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez Platformę Obywatelską. Jeszcze nie wyznaczono terminu rozprawy. PO twierdzi, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, bo łamie konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej oraz zasadę równości wobec prawa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane