• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Obniżenie ratingu "to żaden dramat"

Obniżenie ratingu "to żaden dramat"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Kuczyński: Obniżenie ratingu to żaden dramat

Międzynarodowa Agencja Ratingowa Moody's może obniżyć ratingi dla ośmiu polskich banków. Umieściła je już na liście obserwacyjnej, a decyzję ma podjąć w ciągu 90 dni. - To żaden dramat - ocenił w TVN CNBC Biznes główny analityk Xelion, Piotr Kuczyński.

Banki, które znalazły się na liście to: PKO BP, Pekao SA, BRE Bank, BRE Bank Hipoteczny, BZ WBK, BGŻ, Lukas Bank i Europejski Fundusz Leasingowy. Wcześniej taką decyzję Moody's podjął w przypadku Banku Millennium oraz Banku Handlowego.

W opinii Piotra Kuczyńskiego, decyzja Moody's nie jest żadnym dramatem. - Wszyscy wiemy, że banki mniej zarobią w tym roku i wszyscy wiemy, ze żaden bank nie upadnie i wiemy również, że kapitałowo są bezpieczne - mówił. Jego zdaniem, banki trafiły na listę z powodów - jak to określił - wewnętrznych.

Nieadekwatna ocena

- Ocena polskich banków przez agencję Moody's jest nieadekwatna do ich sytuacji - mówił w TVN CNBC Biznes doradca prezesa NBP, Wojciech Kwaśniak.

- Jeżeli polskie banki są brane na tą listę obserwacyjną, to jak w takim razie powinni być oceniani ich właściciele, jeżeli są to banki cztero, pięcio, sześciokrotnie silniej zlewerowane od polskich banków, o znacznie bardziej skomplikowanych instrumentach finansowych, sprzedawanych jeszcze bardziej liberalnie niż w warunkach polskich - pytał Kwaśniak.

Kryteria oceny banków

Moody's zaznacza, że konieczność ponownej oceny sytuacji banków i ewentualne obniżenie im ratingów wynika z faktu, że wraz z pogłębiającym się kryzysem zmienia się możliwość systemowego wsparcia przez państwo sektora bankowego. Jednym z kryteriów oceny będzie wielkość sektora bankowego w porównaniu do środków państwa. Inne kryteria to - zobowiązania walutowe systemu bankowego w relacji do instytucjonalnych zasobów walutowych oraz ewentualne zmiany politycznych priorytetów rządzących.

Moody's oceni też, czy tam, gdzie miało miejsce wsparcie przez państwo sektora bankowego - pomoc zagranicznych właścicieli dla ich banków w Polsce była adekwatna do sytuacji.

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane