• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Obniżcie natychmiast stopy procentowe"

"Obniżcie natychmiast stopy procentowe"
Foto: TVN24 Foto: 10 członków RPP zadecyduje o wysokości stóp procentowych

Przedsiębiorcy domagają się natychmiastowej obniżki stóp procentowych - podkreślają ekonomiści przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Eksperci prognozują jednak, że RPP wyjdzie naprzeciw tym oczekiwaniom dopiero w styczniu, obniżając stopy o co najmniej 0,5 proc. - podaje "Gazeta Wyborcza".

- Polskiej gospodarki nie stać na grzech zaniechania. Pogorszenie się dostępności do kredytu w Polsce oraz gwałtowne zahamowanie w kluczowych sektorach polskiej gospodarki przełoży się z pewnością na znaczne spowolnienie gospodarcze - przekonuje na łamach gazety prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Im wcześniej, tym lepiej

W Radzie Polityki Pieniężnej nie zebrała się jeszcze większość, która byłaby w stanie przeforsować obniżkę. O potrzebie cięcia stóp zwolennicy mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej mówią jednak już od kilku tygodni.

- Rada powinna działać według zasady: lepiej wcześniej niż później. A więc kierować się perspektywami, a nie bieżącymi danymi - tłumaczy na łamach "Gazety Wyborczej" ekonomistka Banku Pekao SA Agnieszka Decewicz. Pekao SA, jako jeden z nielicznych banków, spodziewa się, że od grudnia podstawowa stopa będzie wynosić 5,75 proc. (dziś jest to 6 proc.).

Zmiany po nowym roku?

Obniżkę stóp procentowych przybliża perspektywa spadku inflacji i coraz słabsze wyniki naszej gospodarki. Ekonomiści z tygodnia na tydzień obniżają swoje prognozy na przyszły rok.

- Większość krajów już zrozumiała, że nie wolno dopuścić do znacznego zmniejszenia rozmiarów produkcji i zatrudnienia, i stopy obniża. Zachęca się ludzi do brania kredytów, wydawania więcej, niż zarabiają, i pobudzania przez to popytu - tłumaczy na łamach gazety Jerzy Osiatyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej.

Zmian można się jednak spodziewać dopiero po nowym roku - przewiduje. Jak przypominają ekonomiści, Rada dotąd nie kwapiła się do obniżała stóp procentowych w grudniu.

Decyzję RPP o wysokości stóp procentowych poznamy w środę.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane