• rozwiń
  • WIG20 2191.84 +0.56%
  • WIG30 2484.78 +0.55%
  • WIG 57944.91 +0.57%
  • sWIG80 11587.73 -0.01%
  • mWIG40 3738.89 +0.64%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:00

Dostosuj

Obligacje Włoch i Hiszpanii poszły bez kłopotu

Obligacje Włoch i Hiszpanii poszły bez kłopotu
Foto: sxc.hu Foto: Na włoską pizzę znalazło się wielu chętnych

Włosi i Hiszpanie bez problemów znaleźli nabywców na swoje papiery dłużne. Według analityków obie aukcje wypadły dość dobrze. Jednak w obu wypadkach inwestorzy zażądali wyższych niż poprzednio premii za ryzyko.

Rzym sprzedał obligacje skarbowe za 6 miliardów euro, co było zgodne z planem rządu.

Rentowności 5-latek wzrosły do prawie 3,8 procent, z 3,2 procent w poprzedniej aukcji z listopada ubiegłego roku. Popyt okazał się prawie półtora raza wyższy niż podaż.

Natomiast w przypadku obligacji 15-letnich rentowność przekroczyła już 5 procent. Popyt tu również był prawie półtora raza wyższy niż podaż.

Hiszpanie też płacą więcej

Wcześniej Hiszpania znalazła nabywców na swoje obligacje warte 6 miliardów euro. Podobnie jak w przypadku Włoch, inwestorzy żądają od Madrytu coraz wyższych odsetek.

Średnia rentowność hiszpańskich papierów skoczyła do 4,542 procent, podczas gdy na aukcji w listopadzie sięgała 3,576 proc. Popyt okazał się 2,1 razy wyższy niż oferta hiszpańskiego rządu.

Salgado: Pomocy finansowej nam nie trzeba

Minister finansów tego kraju Elen Salgado zapewniała tymczasem w CNBC, że Madryt nie potrzebuje wsparcia finansowego. Hiszpania bywa wymieniana jako potencjalny kolejny kandydat do skorzystania z międzynarodowej pomocy.

- Jeśli chodzi o pomoc finansową, Hiszpania z pewnością jej nie potrzebuje. Natomiast, wraz z innymi krajami strefy euro potrzebujemy siebie nawzajem, bo musimy wspólnie pracować nad poprawą naszej gospodarki.  Ale zdecydowanie nie ma mowy o wsparciu finansowym - stwierdziła minister Salgado.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane