• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Obiecują tańszy cukier

Obiecują tańszy cukier
Foto: TVN CNBC Foto: Janusz Pierun z Pfeifer & Langen: ceny cukru spadną

Spada popyt na cukier, rośnie import, więc spadać będą ceny - przewidują producenci cukru. Janusz Pierun z firmy Pfeifer & Langen stwierdził w TVN CNBC, że ceny cukru w sklepach niebawem powinny znaleźć się w okolicach 4 złotych za kilogram. Pfeifer & Langen to drugi co do wielkości producent cukru w Polsce.

Pfeifer & Langen ma 26-procentowy udział w polskim rynku cukru. Janusz Pierun przyznał, że cena tego produktu w Polsce w porównaniu z ceną w krajach sąsiednich była zdecydowanie wyższa. To w jego opinii spowodowało zwiększenie importu i w efekcie teraz następuje spadek cen.

Na jakie ceny detaliczne możemy zatem liczyć? - Wydaje mi się, że cena cukru na poziomie 4 złotych jest ceną adekwatną - odpowiada Janusz Pierun przed kamerą TVN CNBC.

O spadku cen mówił też polski potentat na tym rynku - Krajowa Spółka Cukrowa. Kontrolowana przez Skarb Państwa firma ma 40-procentowy udział w rynku cukru w Polsce.

Spółka także zapowiada, że ceny będą spadać. W wydanym komunikacie stwierdziła, że "chwilowe perturbacje w zaopatrzeniu sklepów i sieci detalicznych - wywołane paniką konsumentów - handel ma za sobą, a ceny cukru będą miały tendencję spadkową".

Oświadczenie KSC zostało wydane krótko po tym, jak TVN CNBC ujawniła, że prezes spółki został wezwany na dywanik do premiera. Sam Donald Tusk stwierdził, że była to trudna dla rozmówcy rozmowa - choć nie wymienił, kto tym rozmówcą był.

Rosnącym w ostatnich tygodniach cenom cukru ma przyjrzeć się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma on sprawdzić, czy podwyżki nie są spowodowane zmową cenową producentów.

Cena cukru w części sklepów przekroczyła już nawet 6 złotych za kilogram. Jeszcze trzy miesiące temu wynosiła ona o połowę mniej.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane