• rozwiń
  • WIG20 2239.78 +0.19%
  • WIG30 2537.02 +0.20%
  • WIG 58890.88 +0.13%
  • sWIG80 11595.64 +0.20%
  • mWIG40 3748.14 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:20

Dostosuj

Obcokrajowcy polubili nasze szpitale

Obcokrajowcy polubili nasze szpitale
Foto: TVN24 Foto: Więcej cudzoziemców w naszych szpitalach

Pacjenci z zagranicy chętniej leczą się w Polsce. Obywatele innych krajów UE skorzystali w 2009 roku z usług naszej publicznej służby zdrowia 93 tys. razy. Nasze szpitale wciąż jednak nie wykorzystują większego zainteresowania cudzoziemców i zamiast na nich zarabiać, często odprawiają chętnych z kwitkiem - pisze "Rzeczpospolita".

Choć Polacy coraz gorzej oceniają rodzimą publiczną służbę zdrowia, mieszkańcy innych państw UE korzystają z niej coraz chętniej. Mają do tego prawo w nagłych przypadkach dzięki obowiązującym w całej Unii przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W zeszłym roku publiczne placówki rozliczyły za obcokrajowców ponad 93 tys. usług wartych blisko 59 mln zł (rok wcześniej było to 31 mln zł) - pisze "Rz".

Bo się nie opłaca

Jak podkreśla "Rz", pacjentów i pieniędzy z UE mogłoby trafić do polskich przychodni i szpitali o wiele więcej. Jednak publiczne lecznice bronią się przed nimi jak mogą.

Zarządzający szpitalami tłumaczą, że unikają przyjmowania zagranicznych pacjentów, bo jest to nieopłacalne. Za leczenie w ramach ubezpieczenia dostają za obcokrajowca tyle, ile NFZ płaci średnio w Polsce za taką usługę, a nie tyle, ile wyniosły koszty. Tymczasem są one zazwyczaj wyższe niż w przypadku Polaków, bo pacjenci z zagranicy, jeśli już szukają pomocy w Polsce, są zwykle w gorszym stanie.

– Na dodatek trzeba ich na tyle wyrehabilitować, by bezpiecznie wrócili do domu. Pobyt jest dłuższy, przez to bardziej kosztowny – mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dodaje też, że ubezpieczyciele z zagranicy bardzo pilnują, by ich pacjentów rozliczać po kosztach polskich.

Korzystniejszy sposób rozliczeń dostarczyłby do szpitali dodatkowe pieniądze, których NFZ brakuje - pisze "Rz". Ale i sam Fundusz mógłby poprawić działanie. – Obecnie nie dolicza nawet kosztów administracyjnych związanych z rozliczeniem usług dla obcokrajowca. Tymczasem niemieckie kasy doliczają od razu na ten cel 20 proc. kosztów świadczenia – mówi w rozmowie z gazetą Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane