• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Obama znalazł w Biblii receptę na kryzys

Obama znalazł w Biblii receptę na kryzys
Foto: PAP/EPA Foto: Barack Obama widzi poprawę w gospodarce

- Trzeba wyjść z obecnego kryzysu i zapobiec przyszłym - mówił na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie prezydent USA Barack Obama. Jak to zrobić? - Budować gospodarkę na solidnych fundamentach - odpowiada Obama.

W swoim 45-minutowym przemówieniu prezydent powiedział, że mimo pewnych optymistycznych sygnałów, do zakończenia recesji jest jeszcze daleko. - W żadnym wypadku nie wyszliśmy jeszcze z kryzysu. Rok 2009 będzie ciężki. Skala tej recesji spowoduje dalszą utratę miejsc pracy. Jest jeszcze dużo więcej do zrobienia - oświadczył Obama dodając, że jego administracja "będzie walczyć z recesją na wszystkich frontach".

"To się nie może powtórzyć"

Prezydent USA podkreślił też, że głębokie reformy są niezbędne, aby wyeliminować przyczyny obecnego kryzysu, takie jak rozrost i nadmierna deregulacja sektora finansowego, który skrajnie ryzykownymi operacjami doprowadził do powstania "banki mydlanej" na rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych.
- Głęboko wierzę w to, że naszym następnym krokiem musi być zapewnienie, że taki kryzys więcej się nie powtórzy. Nie możemy powrócić do gospodarki baniek mydlanych, która wpędziła nas w obecne kłopoty - powiedział Obama.

Użył tu metafory z biblijnego Kazania na Górze o domach budowanych na piasku i budowanych na skale.
- Dom musi być budowany na skale. Musimy na niej wznieść fundamenty trwałego wzrostu i pomyślności - oświadczył.

Walka wydatkami

Obama przypomniał dotychczasowe posunięcia rządu, począwszy od pakietu pobudzenia gospodarki, poprzez akcję wykupywania toksycznych aktywów z banków i innych instytucji finansowych, aż do uzgodnienia na niedawnym szczycie państw G20 dofinansowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i kroków na rzecz regulacji sektorów finansowych.

Odpierał także oskarżenia konserwatystów, że zamiast skupić się na wyjściu z recesji, przedstawił program ambitnych reform związanych z ogromnymi wydatkami z budżetu, które - zdaniem krytyków - doprowadzą do niebezpiecznego powiększenia deficytu.
- Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić w czasie recesji, jest ograniczanie wydatków rządowych - podkreślił przypominając, że mają one zwiększyć zatrudnienie i stymulować popyt wewnętrzny.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane