• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Obama widzi koniec recesji w USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powiedział w środę, że USA "mogą widzieć koniec recesji". Według niego jest to wynik polityki stymulującej gospodarkę, którą prowadzi jego administracja.

- Rynek się podnosi, a system finansowy nie stoi już na skraju upadku. Amerykanie tracą pracę o połowę wolniej, niż to miało miejsce jeszcze pół roku temu - wyliczał amerykański prezydent w Raleigh w Północnej Karolinie.

Takie wnioski Obama mógł wyciągnąć choćby z wyników amerykańskich banków za drugi kwartał, które okazują się wyjątkowo dobre. Także dane makro z krajowej gospodarki pokazują, że trendy ciągnące ją w dół zaczynają wyhamowywać. To ostatnie ma być zasługą jego administracji, który wydał olbrzymie pieniądze na wydatki publiczne mające ożywić gospodarkę. Przeciwnicy planu zarzucają mu jednak, że w przeciwieństwie do podobnego w Chinach, nie przynosi on oczekiwanych rezultatów, a jedynie niebezpiecznie zwiększa deficyt. Ostatnio przekroczył on jeden bilion dolarów, a wg prognoz wzrośnie o kolejne 800 mld dol.

- Na deficyt trzeba uważać, jednak w czasach wychodzenia z kryzysu nie powinniśmy zbytnio zaciskać pasa – bronił w środę swojej polityki Obama.

"To też sukces"

Obama bronił też wprowadzonego przez jego administrację planu pomocowego (ponad 700 mld dolarów) dla przemysłu motoryzacyjnego, który jednak nie uchronił General Motors i Chryslera przed bankructwem. Nie wpłynął też zbytnio na jedynego ocalałego spośród Wielkiej trójki z Detroit, bo ten po prostu z niego nie skorzystał. - Gdyby nie nasz plan i pożyczki rządowe, to upadek GM i Chryslera miałby dużo gorszy wpływ na gospodarkę - przekonywał. Mimo tego, że większa część obu koncernów przeszła w ręce głównie europejskich firm, to pracę straciło kilkanaście tys. osób z fabryk i salonów samochodowych.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane