• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Obama walczy o bodźce gospodarcze

Prezydent USA Barack Obama podkreślał w poniedziałek, że pakiet bodźców gospodarczych, rozpatrywany przez Kongres, ma "właściwy rozmiar i zakres". Obama ostrzegł, że kłopoty gospodarcze USA pogłębią się, jeśli ów pakiet nie zostanie uchwalony szybko.

- Rozmiar jest właściwy, zakres jest właściwy. Ogólnie rzecz biorąc (pakiet) zawiera właściwe priorytety, żeby tworzyć miejsca pracy, które ożywią naszą gospodarkę i dokonają jej transformacji (przystosowując ją) do XXI wieku - powiedział prezydent na wiecu w stanie Indiana.

Prezydent dodał, że "nie kończące się opóźnianie lub paraliż w Waszyngtonie w obliczu kryzysu" doprowadzą tylko do jeszcze większej klęski.

"Nic się nie zmarnuje"

Obama zapowiedział, że wydatki w ramach pakietu nadzorować będzie niezależne gremium, którego zadaniem będzie dopilnowanie, by nie dochodziło do marnotrawienia środków. W skład tego gremium mają wejść zarówno Demokraci jak i Republikanie.

Do pakietu bodźców wartego ok. 820 mld dolarów, mają zastrzeżenia Republikanie. Aby ustawa o pomocy federalnej dla gospodarki została przyjęta, potrzebne jest poparcie przynajmniej kilku senatorów republikańskich.

Amerykańskie ministerstwo finansów poinformowało w niedzielę, że we wtorek szef resortu Timothy Geithner przedstawi oświadczenie w sprawie planu stabilizacyjnego dla gospodarki. Wcześniej wystąpienie Geithnera zapowiadano na poniedziałek.

/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane