• rozwiń

Obama w Watykanie, co z Ukrainą? Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Obama w Watykanie, co z Ukrainą? Dziś w TVN24 Biznes i Świat Odtwórz: Obama w Watykanie, co z Ukrainą? Dziś w TVN24 Biznes i Świat
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Prezydent USA spotka się z papieżem Franciszkiem | Video: Obama w Watykanie, co z Ukrainą? Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Prezydent USA Barack Obama kontynuuje swoją podróż po Europie. W środę wieczorem przyleciał do Rzymu, kontynuując podróż, w ramach której był wcześniej w Holandii i w Belgii. W czwartek Obama po raz pierwszy spotka się z papieżem Franciszkiem. W TVN24 Biznes i Świat także o Ukrainie i jej konflikcie z Rosją. Jaką cenę za gaz zapłacą Ukraińcy?

Samolot Air Force One lecący z Brukseli wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino. Następnie w orszaku ponad 20 samochodów prezydent pojechał do Villa Taverna, rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych we Włoszech, gdzie spędzi dwie noce.

W czwartek przed południem Barack Obama uda się do Watykanu na audiencję u papieża Franciszka. Spotkanie dwóch światowych przywódców – bo również tak przedstawiany jest nowy papież rok po swym wyborze - oczekiwane jest z ogromnym zainteresowaniem, a prezydent USA przyznał, że czeka na nie z dużą niecierpliwością.

Po wizycie w Watykanie Barack Obama spotka się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, a następnie zje obiad z premierem Matteo Renzim w rządowej rezydencji Villa Madama. Zwiedzi również Koloseum. Rzym opuści w piątek rano. Uda się na Bliski Wschód.

W TVN24 Biznes i Świat wraz z gośćmi przeanalizujemy wizytę amerykańskiego prezydenta w Europie.

Ukraina kontra Rosja

Wśród tematów w TVN24 Biznes i Świat pojawi się dziś też Ukraina. Zgodnie z wymaganiami Międzynarodowego Funduszu Walutowego od 1 maja o 50 proc. wzrosną na Ukrainie ceny gazu dla ludności, natomiast ceny gazu dla elektrociepłowni zostaną podwyższone o 40 proc. od lipca.

MFW od wielu lat wskazuje, że ceny detaliczne gazu na ukraińskim rynku pokrywają zaledwie 20-30 proc. kosztów pozyskania i dostawy "błękitnego paliwa". A budżetowe dopłaty do cen energii pochłaniać mają co rok kwotę, stanowiącą równowartość 7,5 proc. PKB Ukrainy.

Unia Europejska i Ukraina ustaliły w Kijowie, że Ukraińcy będą mogli kupować gaz od dostawców unijnych w ramach tak zwanych dostaw rewersowych – wynika z wypowiedzi komisarza ds. budżetowych Janusza Lewandowskiego.

Tymczasem Rosja reaktywuje plany rozwoju własnego systemu płatności kartami. Chce w ten sposób uniezależnić się od dominujących na rynku Visy i MasterCard. To wynik sankcji nałożonych przez USA.

Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Gościem w programie "Świat" Bartosza Węglarczyka o godz. 22 będzie m.in. były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak, który przeanalizuje najnowsze plany tej organizacji dotyczące zmian rozmieszczenia wojska. Ambasador odniesie się także do słów prezydenta Baracka Obamy, który namawia do zwiększenia wydatków na obronność. Z kolei prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów będzie komentował zapowiedzi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uznał, że jest gotowy pożyczyć Ukrainie pieniądze w zamian za reformy.

Natomiast w programie "24 godziny" o godz. 22.00 będzie gościł prof. Andrew Micha z Center For European Policy Analysis, który będzie komentował wizytę Baracka Obamy w Europie i politykę Stanów Zjednoczonych wobec działań Rosji  na Krymie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane