• rozwiń

Obama: Europa nie jest jakimś biednym krajem

Barack Obama ponownie wyraził zaniepokojenie przedłużaniem się kryzysu w strefie euro i wezwał przywódców unijnych do jego szybkiego przezwyciężenia. W krótkim wystąpieniu dla prasy prezydent USA powiedział, że Europa jest wystarczająco bogatym kontynentem, by dać sobie radę z kryzysem.

Europa nie jest jakimś biednym krajem pozbawionym środków. Jest wystarczająco zamożna i nie ma powodu by nie mogła rozwiązać tego problemu

Prezydent USA, Barack Obama

- Europa nie jest jakimś biednym krajem pozbawionym środków. Jest wystarczająco zamożna i nie ma powodu by nie mogła rozwiązać tego problemu. Jeśli (przywódcy unijni) wykażą wolę polityczną, będą mogli uspokoić rynki, zapewnić, że (...) takie kraje jak Włochy są w stanie spłacić swe długi - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych".

"Najważniejszy czynnik"

Administracja Obamy obawia się, że gdyby kryzys w strefie euro pogłębił się i doprowadził do recesji, która miałaby zasięg globalny, ucierpi na tym także gospodarka USA. To zaś z kolei mogłoby uniemożliwić reelekcję prezydenta w przyszłym roku.

"Przedstawiciele administracji zdają sobie sprawę, że to, jak Europa poradzi sobie z kryzysem, jest najważniejszym czynnikiem, który przesądzi o szansach Obamy na ponowny wybór" - napisał czwartkowy "New York Times".

Od kilku tygodni w związku z tym rząd USA przekonuje polityków europejskich o konieczności śmiałych posunięć w celu umożliwienia zadłużonym krajom, jak Włochy, spłaty długów.

Obama trzyma rękę na pulsie

Obama co jakiś czas rozmawia telefonicznie w tej sprawie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel; ostatnio w środę. Minister skarbu (finansów) Timothy Geithner przebywa w Europie, radząc znaczniejsze wydatki rządowe w celu pobudzenia gospodarki do wzrostu, podobnie jak to uczyniono w USA po kryzysie finansowym w 2008 roku.

Wielu polityków europejskich z niechęcią reaguje jednak na te sugestie, kwestionując autorytet Waszyngtonu w sprawach ekonomicznych, gdyż USA same borykają się z wielkim zadłużeniem i powolnym wzrostem.

ant\mtom

EUROPA NAD PRZEPAŚCIĄ - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY TVN24.PL

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane