• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Obama chce pociągów

Prezydent USA Barack Obama wezwał do inwestycji w budowę szybkich pociągów pasażerskich w USA. Jego rząd przeznaczył na ten cel w planie budżetowym 8 mld dolarów.

Przemawiając w czwartek w Białym Domu, prezydent powiedział, że budowa szybkich kolei, takich jakie istnieją od dawna w Europie Zachodniej i Japonii, jest pilną koniecznością z uwagi na tłok na drogach i na lotniskach oraz potrzebę zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

- Wiemy, że Amerykanie kochają samochody i dalsza budowa autostrad jest także ważną częścią inwestycji w nasz system transportu. Budowa szybkich kolei to jednak coś, co może być zrobione, zostało zrobione w innych krajach i może dać nam ogromne korzyści - powiedział.

Kolej na kolej

Plan rządowy przewiduje budowę szybkich kolei na wschodnim wybrzeżu, np. linii łączącej Waszyngton, Nowy Jork i Boston, na środkowym zachodzie - na trasach między Chicago, Detroit i St. Louis oraz w Kalifornii, gdzie połączenie między Los Angeles a San Francisco pozwoliłoby pokonywać dystans między nimi w dwie godziny.

W USA dalekobieżny transport pasażerski opiera się na lotnictwie i samochodach. Koleje są słabo rozwinięte i znacznie powolniejsze niż w takich krajach jak Francja, Niemcy, Hiszpania czy Japonia. Na pokonanie odległości między Waszyngtonem a Nowym Jorkiem najszybszy pociąg Acela potrzebuje prawie trzech godzin - to dwa razy dłużej niż analogiczny dystans pokonują szybkie pociągi w Europie Zachodniej i Japonii.

Dotowana przez państwo główna kolej pasażerska Amtrak jest od lat deficytowa, a jej pociągi często ulegają awariom.

bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane