• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"O stoczni rozmawiałem z pięcioma waszymi premierami"

- Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby polskie władze reagowały szybciej i wcześniej przeprowadziły konieczną restrukturyzację Stoczni Gdańsk. I na ten temat szczerze rozmawiałem z różnymi polskimi rządami, także z obecnym - mówi Jose Manuel Barroso w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Jak powiedział szef Komisji Europejskiej, liczy na znalezienie porozumienia z Polską w sprawie Stoczni Gdańsk. Dodał, że na linii Bruksela - Warszawa toczą się negocjacje dotyczące rządowego wsparcia, które zakład otrzymał po wejściu Polski do Unii.

Komisja Europejska uzależnia akceptację pomocy publicznej od programu naprawczego, zgodnego z unijnymi wymogami. Na razie los stoczni jest niepewny, co niepokoi związkowców. Barroso podkreślił, że Komisja próbuje rozwiązać tę sprawę od wielu lat. - Rozmawiałem na temat stoczni chyba z pięcioma różnymi polskimi premierami, sugerując rozwiązania zgodne z zasadami Unii Europejskiej i takie, które pozwolą na zachowanie produkcji i miejsc pracy - mówił szef Komisji.

Dodał, że jest świadomy znaczenia stoczni w Gdańsku dla polskiej, a także europejskiej historii. Jose Barroso wyraził nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie tego problemu i obawy stoczniowców zostaną rozwiane. Przewodniczący Komisji dał przy tym do zrozumienia, że sprawa stoczni została w zaniedbana w Polsce po wejściu naszego kraju do UE.

Pięć lat Polski w Unii

Szef Komisji Europejskiej podsumował też nasze 5-letnie członkostwo we Wspólnocie. W rozmowie z reporterką Polskiego Radia Beatą Płomecką Barroso powiedział, że nasz kraj "wzmocnił wymiar wschodni Unii".

- Polska jest jednym z wiodących krajów w tych kwestiach. Dziś bardziej zajmujemy się w Europie tym, co dzieje się na Wschodzie. Wkrótce odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego, inicjatywy Polski i Szwecji. Szczególnie doceniam wkład Polski w budowanie wspólnej polityki i wymiaru wschodniego Unii Europejskiej - mówił szef Komisji.

Upomni prezydenta

Barroso podkreślił, że liczy na to, że polski prezydent podpisze Traktat Lizboński. Zapowiedział, że podczas wizyty upomni się o traktat.

- Traktat Lizboński został zaakceptowany przez 27 rządów, został także podpisany przez polski rząd. Dokument przyjął również polski parlament. Mam nadzieję, że zostanie w pełni ratyfikowany. Wierzę, że dzięki Traktatowi Unia będzie silniejsza, a tym samym silniejsza bezie także Polska - mówił szef Komisji Europejskiej.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane