• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

O. Rydzyk potrzebuje 100 mln zł

100 mln zł lub więcej - tyle potrzeba na inwestycję geotermalną w Toruniu, poinformował główny geolog kraju. Zatem fundusze przyznane Tadeuszowi Rydzykowi to zaledwie część potrzebnych środków.

- Jako Główny Geolog Kraju, odpowiedzialny za poszukiwania i rozpoznanie budowy geologiczne Polski, mogę stwierdzić, że jeśli nie powiemy tutaj (w Toruniu - red.) - "tak", to gdzie mamy powiedzieć? Jeśli nie tu, to nigdzie? Nie mamy innej możliwości - stwierdził wiceminister środowiska, główny geolog kraju, Mariusz-Orion Jędrysek.

Na razie jest 27 milionów

Na przeprowadzenie inwestycji Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ) przyznał fundacji Lux Veritatis dyrektora Radia Maryja, 27 mln zł. W lutym br. dostał on 12 mln zł, a w ubiegły wtorek 15 mln zł. Gorąca woda ze źródeł termalnych ma ogrzać budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, założonej przez redemptorystę.

Jędrysek wyjaśnił, że fundacja otrzymała koncesję na odwiert 1,5 roku temu. W sumie w Polsce wydano 6 koncesji na poszukiwanie wód geotermalnych oraz 7 na wydobywanie. - W polskich warunkach z wód geotermalnych bardzo trudno jest produkować energię elektryczną, ponieważ temperatura wody jest dość niska - dodał geolog.

"To najlepsze miejsce"

Wiercenia poszukiwawcze w Toruniu mają głębokość 3 tys. metrów. - Decyzja NFOŚ nie mogła być inna. Z punktu widzenia merytorycznego jest to najlepsze miejsce w Polsce, spełniające wszystkie warunki. Wpłynęła też aplikacja o wsparcie wiercenia badawczego w Zakopanym; tam ta dotacja będzie musiała wynosić około 60 mln - dodał wiceminister.

Jak przypomniał minister środowiska Jan Szyszko, Polska ma zobowiązania wobec Unii Europejskiej, które zakładają, że do 2010 roku 7 proc. produkowanej energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Prezes NFOŚ Kazimierz Kujda zapewnił dziennikarzy, że procedura przyznania pieniędzy dla Fundacji przebiegła zgodnie z prawem. - Nie było żadnego pośpiechu. Zachowana została wszelka staranność - powiedział.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane