• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

O. Rydzyk blokuje europejskie fundusze?

O. Rydzyk blokuje europejskie fundusze?
Foto: TVN24 Foto: Czy w Świnoujściu za unijne pieniądze powstanie gazoport podobny do tego w Bilbao?

Komisja Europejska nie zatwierdziła jeszcze polskiego programu "Infrastruktura i Środowisko". Rzeczniczka KE dementuje doniesienia, jakoby projekt zakładający przekazanie Polsce prawie 28 mld euro został w pełni przez Komisję zaakceptowany.

Informację o zatwierdzeniu projektów przyniosła czwartkowa "Gazeta Wyborcza"

- Do piątku polska strona musi przesłać do Brukseli ostateczną wersję programu, uwzględniającą wymagane przez KE poprawki - powiedziała Ewa Kałużyńska, rzeczniczka komisarz ds. regionalnych Danuty Huebner. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, KE stara się wywrzeć na Polskę "polityczną presję" - chodzi o wykluczenie toruńskiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka z listy potencjalnych beneficjentów unijnych funduszy.

Choć w środę odbyła się w Warszawie ostatnia runda negocjacji pomiędzy KE a ministerstwem rozwoju regionalnego, sprawa nie została zamknięta. - Negocjacje zostały zakończone, ale dopiero kiedy zobaczymy, że polski program odpowiada wymaganiom KE, rozpoczniemy procedurę zatwierdzającą - powiedziała Kałużyńska.

Jeśli Polska owe wymagania spełni, być może już 5 października nastąpi oficjalne podpisanie programu w Warszawie.

Rekordowe dotacje z Unii Europejskiej

Program "Infrastruktura i Środowisko" ma zapewnić pieniądze, jakich Polska jeszcze z budżetu UE nie dostała - w przeliczeniu to równowartość prawie 120 mld złotych. Środki zostaną przeznaczone na zbudowanie prawie 2 tys. km autostrad i dróg ekspresowych. Ponadto powstać mają rurociągi, oczyszczalnie ścieków, spalarnie śmieci oraz gazoport.

Do zrealizowania jest ponad 230 projektów. Jednym z projektów wpisanych na listę Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko była budowa Wydziału Informatyki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka. Została ona zaklasyfikowana w ramach tzw. osi priorytetowej Infrastruktury Szkolnictwa Wyższego. Budowa ma pochłonąć 18 mln euro - w tym 15,3 mln euro dofinansowania z unijnej kasy.

Przeciwko dotacji protestował m.in. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Wystosował w tej sprawie pismo do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa. "Ojciec Rydzyk i Radio Maryja są w Europie odbierane jako symbole trującego i coraz bardziej agresywnego antysemityzmu. Wszelkie wsparcie ich projektów z europejskich funduszy jest nie do zaakceptowania" - czytamy w liście Komitetu.

Według ekspertów KE nie ma jednak podstawy prawnej, by wprost zażądać od Polski usunięcia inwestycji o. Rydzyka z listy.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane