• rozwiń
  • WIG20 2205.18 -0.57%
  • WIG30 2505.31 -0.59%
  • WIG 58232.61 -0.50%
  • sWIG80 11577.90 -0.16%
  • mWIG40 3797.08 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:18

Dostosuj

O kredyt będzie jeszcze trudniej

O kredyt będzie jeszcze trudniej
Foto: TVN24 Foto: Bank dokładnie prześwietli zanim pożyczy

Bankowcy spodziewają się zaostrzenia polityki kredytowej w III kwartale i to we wszystkich segmentach kredytów, a jednocześnie wzrostu liczby osób i firm, które będą chciały dostać kredyt - wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków.

- Banki spodziewają się dalszego zaostrzenia polityki kredytowej względem przedsiębiorstw w III kwartale 2009 roku. Zaostrzenie to ma dotyczyć wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw, przy czym nieco więcej banków planuje zaostrzenie polityki kredytowej wobec małych i średnich przedsiębiorstw niż wobec dużych firm - napisano wynikach ankiety.

Nie będzie jak dawniej. Każdy nie dostanie

Zmiany polityki kredytowej mają być bardziej widoczne w segmencie kredytów długoterminowych niż w segmencie kredytów krótkoterminowych.

Z ankiety wynika też, że w III kwartale 2009 r. banki oczekują dalszego wzrostu popytu na kredyty krótkoterminowe ze strony przedsiębiorstw. - Wzrost ten ma dotyczyć w większym stopniu kredytów dla dużych przedsiębiorstw - czytamy dalej.

Zapomnij o kupnie mieszkania

Trudniej będzie też o kredyt hipoteczny. Już w poprzednim kwartale około 40 proc. banków zaostrzyło kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. W niewielkim stopniu zaostrzono też warunki kredytowania. W III kwartale banki spodziewają kontynuacji tego trendu przy wzroście popytu na kredyty.

Banki oczekują też wyraźnego wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne. 80 proc. z nich zaostrzyło w II kwartale politykę kredytową w tym zakresie i zapowiada, że nadal będzie to robić.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca 2009 r. wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,9 proc.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane