• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

O czym marzą Polacy

O czym marzą Polacy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Mieszkaniowe marzenia Polaków

Najlepiej dwa lub trzy pokoje, koniecznie osobna i widna kuchnia - a wszystko na 50, może 55 metrach kwadratowych. Takie są uśrednione preferencje Polaków, którzy planują zakup mieszkania. Niestety, zazwyczaj marzenia pryskają, gdy skonfrontuje je się z rzeczywistością.

Eksperci nie mają wątpliwości, że choć początkowo nasze plany są ambitne, ostatecznie kupujemy to, na co nas stać. - Decydująca jest oczywiście cena za całe mieszkanie, nie kupujemy jednego metra - mówi Katarzyna Kunikiewicz, dyrektor zespołu badań Reas.

Najczęściej wydatkowana kwota nie przekracza 400 tysięcy złotych - przynajmniej w Warszawie. W innych dużych miastach za te same pieniądze możemy kupić nawet do 20 metrów kwadratowych więcej.

Nie bez znaczenia jest również rok budowy i styl. - Najwięcej transakcji w ostatnim czasie dotyczy budynków z cegły wybudowanych do 2000 roku - zauważa Katarzyna Siwek z Home Broker. Ale tutaj preferencje też są różne w różnych miastach Polski.

O ile w Warszawie rzeczywiście liderem sprzedaży są co najmniej 10-letnie budynki z cegły, które wyprzedzają wielką płytę i nowe budownictwo, o tyle w Krakowie ponad połowa sprzedanych mieszkań to budynki najwyżej 10-letnie. Zupełnie inaczej we Wrocławiu - tu nieznaczną przewagę cały czas utrzymuje wielka płyta.

Bierzemy nie takie, jakie byśmy chcieli

- Deweloperzy budując trzypokojowe mieszkania w ostatnich latach skupiali się przede wszystkim na metrażach powyżej 70-75 metrów. Więc siłą rzeczy ten wybór pierwszego mieszkania skierowany jest do mieszkań starszych, często z wielkiej płyty - tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Rzeczywiście - patrząc na mieszkanie naszych marzeń i to, co proponuje nam deweloper, widać wyraźnie, że oczekiwania i oferta zdecydowanie się rozmijają. Średni proponowany dzisiaj metraż jest większy o około 40 procent, liczba pokoi dochodzi do czterech, a zamiast osobnej i widnej kuchni nowoczesna architektura proponuje aneks kuchenny.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane