• rozwiń

NWR zdecydowany wziąć Bogdankę

NWR zdecydowany wziąć Bogdankę
Foto: TVN24 Foto: Zarząd Bogdaniki nie chce, że by spółke przejął koncern NWR

Akcjonariusze koncernu energetycznego NWR zgodzili się podczas środowego walnego zgromadzenia na przejęcie Bogdanki i emisję akcji. Zdecydowali o przyznaniu zarządowi zgody na podniesienie kapitału o maksymalnie 39,67 mln akcji serii A, czyli o około 15 proc. obecnego kapitału. Do 29 listopada akcjonariusze Bogdaniki mają czas, żeby na wezwanie odpowiedzieć.

Spółka poinformowała, że akcjonariusze Bogdanki będą mogli reinwestować środki ze sprzedaży akcji lubelskiej kopalni w nową emisję akcji NWR, by utrzymać zaangażowanie w powiększonej grupie.

NWR oferuje za jedną akcję Bogdanki 100,75 zł. To poniżej aktualnej rynkowej wyceny. Akcje węglowej spółki z Lublina kosztują dziś na giełdzie około 104 złotych za sztukę. Przeciwny przejęciu jest zarząd Bogdanki, który wolałby połączyć się z szykującą się na giełdę Jastrzębską Spółką Węglową.

Koncern New Word Resources ogłosił, że po planowanej fuzji obu firm chce stać się liderem wydobycia węgla w Europie Środkowej. Bogdanka miałaby być platformą do dalszych przejęć w tym regionie.

Bogdanka jest najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego. Jej zysk netto za 3 kwartały br. wyniósł prawie 193 mln zł. Zarząd spółki sprzeciwia się próbie przejęcia przez NWR, wskazując na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych. Przeciwne przejęciu są również związki zawodowe.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane