• rozwiń

Nudna, zielona sesja na GPW

Nudna, zielona sesja na GPW
Foto: TVN24 Foto: Kolejna sesja na warszawskim parkiecie

WIG20 rozpoczął świąteczny tydzień na plusie. Po niezłym otwarciu indeks największych spółek zamknął się 1,6 proc. nad kreską. Wzrosty panują też na innych parkietach w Europie.

To była trzecia "najtańsza" sesja w tym roku, ale obroty nie przekroczyły 540 mln zł. Powód? Wielu inwestorów zwyczajnie zrobiło sobie urlop i wybrało długi weekend.

Najwięcej dały zarobić firmy związane z przedsiębiorcą Zbigniewem Jakubasem: zyskiwała Polna - o 13 proc., i Polnord - o 17 proc.

Po zielonej stronie zakończyły dzień również największe banki - zarówno PekaoSA, BRE Bank jak i PKO BP zyskały blisko 3 proc. Nieźle poradziła sobie także branża surowców - PKN Orlen zanotował ponad 3 proc. wzrost, a KGHM 3,5 proc.

Słabo natomiast wyglądały dziś notowania Ciechu, którego akcje przeceniono o 15 proc. Na czerwono zakończyła też dzień Telekomunikacja Polska, ale nie aż tak źle jak Ciech. W jej przypadku spadek to niecały 1 procent pod kreską.

Dane makro mogą nie pomóc

Jak jednak oceniają analitycy, ten dobry nastrój nie potrwa długo, bowiem napływające w ciągu tygodnia dane makroekonomiczne będą nadal słabe i nie pozwolą indeksom na poważne wzrosty. - Na świecie oraz w Polsce nastroje nadal nie są najlepsze i w najbliższym czasie nie poprawi je porcja danych makroekonomicznych. Spodziewam się, że indeks WIG dotrze w okolice 1900-2000 punktów, ale będzie mu bardzo trudno w najbliższym czasie przebić górą ten poziom - mówi analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego, Maciej Bobrowski.

Europa też na plusach

Europejskie indeksy giełdowe w poniedziałek także zakończyły sesję na plusie. Według analityków, przyczyniła się do tego chińska decyzja, by wesprzeć gospodarkę 586 miliardami dolarów.

Brytyjski indeks FTSE zyskał 0,9 proc., niemiecki DAX - 1,8 proc., a francuski CAC - 1,1 proc.

Chiński plan wsparcia gospodarki spowodował wzrost cen miedzi, dzięki czemu koncerny wydobywcze, takie jak Anglo American, BHP Billiton, Rio Tinto i Xstrata zyskały na wartości od 8,6 do 11,6 proc.

Najmocniej spadły notowania banków; hiszpański Banco Santander stracił na wartości 5 proc.

Azja na plusie

Na głównych azjatyckich parkietach notowano w poniedziałek duże wzrosty. Japoński Nikkei 225 zyskał niemal 6 proc. Zdaniem analityków to odpowiedź inwestorów na ogłoszony w niedzielę chiński program ożywienia gospodarki.

bgr ram/kap/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane