• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowy właściciel stoczni odkrywa część kart

Nowy właściciel stoczni odkrywa część kart
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Statki znów zjadą z pochylni w Gdyni i Szczecinie

Stocznie w Gdyni i w Szczecinie znów będą budować statki, a pracę znajdzie przy ich produkcji ok. 5.000 osób - poinformował we wtorek przedstawiciel inwestora, katarskiego banku inwestycyjnego QInvest. Ruch w obu zakładach zacznie się już na początku sierpnia.

"Polskie Stocznie" - tak nazywa się spółka, która będzie zarządzać majątkiem stoczni w Gdyni i Szczecinie. Jej właścicielem jest katarski bank inwestycyjny QInvest - poinformowali we wtorek minister skarbu Aleksander Grad i przedstawiciel spółki Jan Ruurd de Jonge.

Jak zapowiedział minister Grad, i co potwierdzi de Jonge, QInvest prześle pieniądze za majątek stoczni do 21 lipca (prawie 450 mln zł), a od sierpnia ruszą prace mające na celu wznowienie produkcji statków.
- Jest dużo do zrobienia, spotkam się z dyrektorami stoczni i sprawdzimy portfel zamówień, będziemy planować nowe i przyjmować pracowników - mówił de Jonge. Podkreślił, że w pierwszej kolejności będą przyjmowania byli pracownicy zakładów, choć dla wszystkich zwolnionych pracy na pewno nie starczy. - W Stoczni Gdynia zatrudnimy ok. 2, a Szczecin - ok. 3 tys. osób - powiedział przedstawiciel inwesotra.

Polsko-katarska kontrola

Ze słów ministra Grada wynika, że jedynym udziałowcem spółki "Polskie Stocznie" jest fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights. Powołano ją, by przeprowadzić transakcję zakupu majątku obu stoczni za pieniądze dostarczone przez QInvest.

Choć inwesotrem w "Polskich Stoczniach" jest katarski kapitał, to spółka będzie działać na zasadzie prawa polskiego. Będzie miała siedzibę w Warszawie i to ze stolicy polscy menedżerowie - jak podkreślił de Jonge - będą nadzorować pracę na Pomorzu.

- Stocznia w Gdyni będzie produkować rocznie 3-4 tankowce do przewozu gazu skroplonego o wyporności 220 tys. ton. W stoczni ze Szczecina będą powstawać nie tylko statki, ale każdy sprzęt morski, czy obronny - mówił de Jonge.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane