• rozwiń

Nowy tydzień. Dane z Europy, OFE i ostatni miesiąć na złożenie PIT-a

Nowy tydzień. Dane z Europy, OFE i ostatni miesiąć na złożenie PIT-a
Foto: Shutterstock Foto: Nowy tydzień. Dane z Europy, OFE i coraz mniej czasu na PIT

Początek kwietnia to ważne dane z Europy. Został już tylko miesiąc na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Warto zastanowić się jakiego wyboru dokonać też w sprawie OFE.

Początek  kwietnia to ważna data dla wszystkich przyszłych emerytów, którzy oszczędzają w OFE.

Od 1 kwietnia do końca 31 lipca będzie można dokonać wyboru: czy nadal chcemy przekazywać część swojej składki do OFE, czy całość ma trafić do ZUS.

Jeżeli zdecydujemy się na pierwszy wariant, to będziemy musieli złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemne lub elektroniczne (przez system ePUAP) oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Będą one dostępne w oddziałach ZUS i na stronach internetowych Zakładu, KNF, ministerstw - pracy i finansów.

Jeśli nie dokonamy wyboru, to zgodnie z nowymi przepisami zostaniemy automatycznie przeniesieni do ZUS. Warto pamiętać, że wybór nie jest ostateczny. Zmiany decyzji będzie można dokonać w 2016 roku, a potem co cztery lata.

Ostatni miesiąc

Początek kwietnia oznacza, że na złożenie deklaracji PIT zostało już tylko miesiąc. Ministerstwo Finansów przypomina, że do końca kwietnia do urzędów muszą wpłynąć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Ważne terminy

Jak co tydzień o ważnych terminach powinni pamiętać przedsiębiorcy. W środę mija termin rozliczenia z ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne przez jednostki budżetowe. Z kolei w piątek mija termin zapłaty podatku dochodowego przez podatników rozliczających się w formie karty podatkowej oraz termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od udziału w zyskach (poprzedni miesiąc).

NBP

W poniedziałek o godz.. 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje serię danych kwartalnych, w tym m.in. bilans płatniczy i zadłużenie zagraniczne. NBP poda także oczekiwania inflacyjne konsumentów za marzec.

GUS

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poda dane o wynikach finansowych zakładów ubezpieczeń w 2013 roku (godz. 14.00). Z kolei w piątek wyniki finansowe banków w 2013 roku (14.00).

Europejski Bank Centralny

W czwartek, na pierwszym w miesiącu posiedzeniu spotyka się Rada Prezesów EBC, która podejmie ws. stóp procentowych w strefie euro. Ogłoszenie decyzji zaplanowane jest na 13.45. Po ogłoszeniu decyzji należy spodziewać się konferencji prasowej.

Eurostat

Z kolei Eurostat w poniedziałek poda szacunek inflacji w strefie euro za marzec. We wtorek spodziewane są dane o bezrobociu w lutym oraz liczbie wydanych w grudniu 2013 r. pozwoleń na budowę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane