• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Nowy Terminal dopiero od września

Nowy Terminal dopiero od września
Foto: tvn 24 Foto: Lotnisko będzie czynne po wakacjach

Kilka tysięcy usterek stwierdzono w trakcie budowy i testów Terminalu 2 na warszawskim lotnisku Okęcie. Zastrzeżenia budzi m.in. system bezpieczeństwa i energetyka.

Jak powiedział rzecznik prasowy Polskich Portów Lotniczych (PPL) Artur Burak, PPL domaga się od wykonawcy usunięcia wszystkich usterek uniemożliwiających uruchomienie terminalu na tyle szybko, by jego przyjęcie było możliwe 31 lipca br.

Woźnicki wyjaśnił, że tydzień po przyjęciu Terminalu 2 od wykonawcy, PPL będzie mógł już odprawiać pierwszych pasażerów - początkowo tych korzystających z lotów czarterowych.
Przedstawiając wyniki testów technicznych przeprowadzonych w Terminalu 2, inżynier kontraktu Krzysztof Woźnicki poinformował, że brakuje zgody Państwowej Straży Pożarnej na uruchomienie obiektu. - Konsorcjum obiecuje, że dostarczy taki dokument w najbliższy piątek lub poniedziałek. Podobno jest to uzgodnione z Komendą Straży Pożarnej" - powiedział Woźnicki.
Dodał, że w obiekcie "szereg systemów nie działa w sposób zadawalający". Zastrzeżenia budzi m.in. oprogramowanie systemu transportu bagażu, choć sam system - jak wykazały ostatnie testy - jest sprawny. Jak wyjaśnił inżynier, wady są w oprogramowaniu systemu archiwizacji i statystyki dotyczącej transportu bagażu.
Zastrzeżenia budzi również system bezpieczeństwa, kłopoty są również z energetyką - dodał Woźnicki.
Poinformował także, że z 700 pomieszczeń znajdujących się w obiekcie gotowych do odbioru technicznego jest tylko 40. Jak wyjaśnił, normalne funkcjonowanie terminalu wymaga sprawnego działania 250 najważniejszych pomieszczeń w obiekcie, w tym m.in. pomieszczeń straży granicznej i celnej.
Kłopoty z odbiorem Terminalu 2 na warszawskim lotnisku trwają już 1,5 roku. Pierwotnie obiekt miał być oddany do użytku w grudniu 2005 r. Od tamtej pory termin oddania budynku był już wyznaczany kilkakrotnie, ostatnio na 20 lipca br., ale obiekt po raz kolejny nie przeszedł pomyślnie prób technicznych. Obecnie w Terminalu 2 działa tylko hala przylotów. Od czwartku do Terminalu 2 przeniesiono również pozostałe przyloty obsługiwane dotychczas w Terminalu 1 "Etiuda".
TR

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane