• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowy system ZUS przyjmie każdy plik

Nowy system ZUS przyjmie każdy plik

21 lipca ruszają testy nowego internetowego kontaktu między ZUS a firmami za pomocą innych systemów, niż Windows. Dotychczas dokumenty drogą elektroniczną mogą wysyłać do ZUS tylko firmy posługujące się oprogramowaniem Microsoft.

Jeśli nowe oprogramowanie przejdzie pozytywnie testy, to użytkownicy np. bezpłatnego systemu Linux będą mogli korzystać z niego do przesyłania dokumentów do ZUS (konieczne jest przy tym oprogramowanie umożliwiające wymianę danych z ZUS).

W rozliczeniach z płatnikami składek ZUS nadal zamierza posługiwać się programem Płatnik, przystosowanym do systemu Windows i - jak zapowiedział Zakład - nie będzie przygotowywał wersji dla innych programów i systemów.

- Prawo obliguje nas do tego, żeby ZUS, tak jak inne urzędy, które miały zamknięte platformy, do 21 lipca br. opublikował interfejs komunikacyjny w formacie XML dla wszystkich tych, którzy będą się z nami komunikować - wyjaśnił członek zarządu ZUS, Piotr Starzyk.

XML (Extensible Markup Language) umożliwia wymianę dokumentów pomiędzy różnymi systemami informatycznymi.
- To znaczy, że każdy producent oprogramowania znając ten interfejs, może każde oprogramowanie, niezależnie od platformy, na której działa, przygotować do wymiany informacji z ZUS. To dotyczy również Narodowego Funduszu Zdrowia i innych instytucji - podkreślił Starzyk.

W grudniu ub.r. polscy informatycy, którzy napisali program Janosik, konkurencyjny wobec stosowanego przez ZUS Płatnika, wygrali po pięciu latach proces z ZUS. Program działa nie tylko w systemie Windows, ale Zakład nie chciał udostępnić informatykom danych umożliwiających współpracę systemu używanego przez ZUS z "Janosikiem". Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał ZUS do udostępnienia niezbędnych informacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane