• rozwiń

Nowy rząd Francji cofa reformę emerytalną

Nowy rząd Francji cofa reformę emerytalną
Foto: sxc.hu Foto: Francuzi będą mogli przechodzić na emeryture w wieku 60 lat

Nowy rząd Francji cofnął reformę emerytalną wprowadzoną przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i przywrócił możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat dla osób, które zaczęły pracować w młodym wieku - poinformowała minister solidarności i spraw społecznych Marisol Touraine.

Zmiany w systemie emerytalnym, które zaczną obowiązywać 1 listopada, będą obejmowały w pierwszym roku 110 tys. pracowników. Wydany przez rząd dekret przewiduje, że osoby, które zaczęły pracować w wieku 18 lub 19 lat, będą miały prawo przejść na pełnowymiarową emeryturę w wieku 60 lat, jeśli ich okres składkowy wyniesie 41,5 roku.

Pod uwagę będą też brane okresy choroby, bezrobocia i niezdolności do pracy. Reforma emerytalna, która podwyższyła wiek przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat, została przyjęta za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego.

Decyzja "oddaje sprawiedliwość"

Koszt obniżenia wieku emerytalnego wyniesie 1,1 mld euro w pierwszym roku i osiągnie 3 mld euro w 2017 roku na koniec kadencji prezydenta Francois Hollande'a - powiedziała minister dziennikarzom po posiedzeniu rządu.

Opozycja zarzuca rządowi Hollande'a, że wprowadził decyzję o wydatkach związanych ze zmianami w systemie emerytalnym bez konsultacji w parlamencie. Z kolei zdaniem minister Touraine decyzja rządu "oddaje sprawiedliwość tym, którzy byli najbardziej poszkodowani przez reformę z 2010 roku".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane