• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Nowy rozkład jazdy rozłoży konkurentów?

Nowy rozkład jazdy rozłoży konkurentów?
Foto: TVN24 Foto: PKP Przewozy Regionalne uruchamiają nowy rozkład jazdy od 13 grudnia

Nowe połączenia interREGIO, powrót pociągów na historyczne trasy, ceny biletów szczególnie korzystne dla stałych klientów - to zmiany, które za dwa tygodnie wprowadza spółka PKP Przewozy Regionalne. Należący do samorządów przewoźnik dzięki nim chce współzawodniczyć z głównym konkurentem na torach - PKP Intercity.

Spółka wprowadzi zmiany w zasadach sprzedaży biletów miesięcznych - obecnie można taki bilet kupić na trasy, których długość nie przekracza 100 km; od 13 grudnia będzie można kupić taki bilet na trasy do 200 km. - Pasażerowie będą mogli taniej dojechać do pracy albo szkoły" - powiedział prezes spółki Tomasz Moraczewski.

Ceny biletów na trasach do 20 km mają pozostać niezmienione. Taniej będzie można podróżować na odległościach od 21 do 25 km. Niezmienione - albo o kilka procent wyższe - mają być ceny biletów na międzywojewódzkie pociągi InterRegio. Oznacza to, że pasażer może zapłacić w kasie kilkadziesiąt groszy więcej.

Po 50 latach...

Latem przyszłego roku pociągi - po ponad 50 latach przerwy - pociągi mają pojechać przez przejście graniczne z Czechami Jakuszyce - Korenov. Linia nastawiona przede wszystkim na turystów pozwoli podróżnym na podziwianie malowniczej trasy, będzie nią też można pojechać ze Szklarskiej Poręby na turnieje skoków narciarskich w Harrachovie.

Liczba połączeń interREGIO ma wzrosnąć prawie stu. M.in. o 2 godziny pociągi tej klasy pojadą trasą Wrocław - Opole - Katowice - Kraków - Rzeszów. Zwiększy się liczba kursów z Warszawy do Łodzi (7 zamiast 3), Krakowa (5 zamiast 3), Poznania (5 zamiast 1). Przybędzie połączeń Poznań - Olsztyn (4 zamiast 2) i Łódź - Kraków (2 zamiast 1).

Będą też połączenia z Olsztyna do Poznania i z Krakowa do Łodzi. Nowe pociągi interREGIO połączą Warszawę z Zakopanem, Szczecinem i Świnoujściem, a także Kraków z Poznaniem, Szczecinem i Świnoujściem, Szczecin z Gdynią, Legnicę z Przemyślem.

- Staramy się uzupełniać ofertę i eliminować te duże dziury w rozkładach jazdy, gdzie przez sześć godzin nie było pociągu; staramy się, żeby pasażer w najgorszym wypadku ten pociąg jednak miał - mówił prezes Moraczewski.

PKP Przewozy Regionalne od grudnia 2008 należą do samorządów 16 województw. Dziennie uruchamiają ok. 3 tys. pociągów i przewożą ok. 340 pasażerów. Około połowę pasażerów stanowią osoby dojeżdżające pociągiem do szkoły i pracy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane